Zakaz wyprzedzania przez ciężarówki. Kary nie tylko od Policji

370 kontroli, prawie 400 mandatów i 21 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych – tym razem nie jest to efekt zmasowanej akcji policji a… funkcjonariuszy Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) – komórki Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Zakaz wyprzedzania przez ciężarówki. Kary nie tylko od Policji
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 grudnia 2021

Wyprzedzanie się ciężarówek na autostradach. Jest sposób?

Głównym zajęciem funkcjonariuszy CANARD jest kontrolowanie prędkości. Jednak w ostatnim czasie skupili się na kontrolach ciężarówek. Szczególnie tych, których kierowcy nic sobie nie robią z zakazów wyprzedzania na autostradach. W ostatnim czasie inspektorzy z tej komórki patrolowali autostrady A2, A4 oraz A6. 

Jak wyjaśniono na stronie ITD prowadzone były w ten sposób „ukierunkowane działania kontrolne”. Funkcjonariusze poruszali się po autostradach nieoznakowanymi radiowozami. 

Zakazy wyprzedzania przez ciężarówki na autostradach (PEŁNA LISTA ODCINKÓW)Zakazy wyprzedzania przez ciężarówki na autostradach (PEŁNA LISTA ODCINKÓW)Anna Malinowska

Sposób na nieprawidłowe wyprzedzanie

CANARD przyznaje, że wyprzedzające się ciężarówki, to częsty widok na polskich autostradach. I nie mówimy tu o miejscach, gdzie przepisy pozwalają na taki manewr. Często do wyprzedzania dochodzi w wyraźnie oznaczonych miejscach, gdzie nie jest ono dozwolone.

Część z nich decyduje się wyprzedzać nawet kolumny pojazdów. Takie zachowania stwarzają zagrożenie na drodze i powodują tworzenie się zatorów. Dlatego inspektorzy CANARD tym razem skupili się przede wszystkim na niestosujących się do przepisów kierowcach ciężarówek” – wyjaśnia ITD w komunikacie

Mandaty dla kierowców ciężarówek

W efekcie przeprowadzonej akcji funkcjonariusze CANARD przeprowadzili 370 kontroli, które skutkowały 392 mandatami karnymi. Prawie trzy czwarte z nich dotyczyły ignorowania zakazu wyprzedzania. 

Większość kierowców tłumaczyła się tym, że… nie widzieli znaków lub nie wiedzieli, że takie zakazy w ogóle obowiązują. Przy okazji ukarano także szoferów przekraczających prędkość. Ukarano prawi 50 kierowców ze wschodu Europy.  Inspektorzy sprawdzali również w jakim stanie technicznym są kontrolowane pojazdy. W 21 przypadkach konieczne było zatrzymanie dowodów rejestracyjnych, najczęściej za brak aktualnych badań technicznych pojazdów” – czytamy w relacji z przeprowadzonych działań. 

POBIERZ bezpłatne wydanie “RODOmagazyn”. Chroń siebie i najbliższych, bądź na bieżąco z informacjami na temat cyberbezpieczeństwa, RODO i ochrony danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: kary
500 plus: niebawem rusza nabór wniosków
500 plus

500 plus: niebawem rusza nabór wniosków

Już od 1 lutego 2022 roku rozpocznie się nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500 plus” – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Osoby korzystające...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!