Twój pracodawca łamie prawo? Zgłoś to! Masz czas do 20 grudnia
Masz wrażenie, że Twój pracodawca łamie prawo antymonopolowe? Obserwujesz, że Twoi szefowie ustalają ceny minimalne z konkurentami lub producentem albo firma obsługuje tylko klientów z określonego regionu, a pozostałych odsyła do innego dystrybutora? Masz dostęp do maili lub innych dowodów, które mogą to potwierdzać?
- Monika Świetlińska
- /
- 6 grudnia 2021
Program Sygnalista
Właśnie do takich osób adresowana jest najnowsza kampania społeczna Prezesa UOKiK promująca m.in. program Sygnalista. "Zmowa rynkowa? Daj sygnał!" — tak nazywa się akcja skierowana głównie do byłych i obecnych pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw m.in. z branży budowlanej, transportowej, motoryzacyjnej czy IT. Wystartowała 6 grudnia z okazji Światowego Dnia Konkurencji i ma zwiększyć świadomość na temat naruszeń prawa konkurencji oraz zachęcić pracowników firm do przeciwdziałania im.
Zmowa rynkowa
- Z okazji Światowego Dnia Konkurencji uruchamiamy w mediach społecznościowych kampanię „Zmowa rynkowa? Daj sygnał!” skierowaną głównie do byłych i obecnych pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw m.in. z branży budowlanej, transportowej, motoryzacyjnej, IT. Chcemy im uświadomić, jakie praktyki, z którymi być może spotykają się w swojej pracy, są zakazane jako naruszające zasady uczciwej konkurencji. Celem kampanii jest także zachęcenie do informowania UOKiK o niedozwolonych porozumieniach. Można to zrobić anonimowo. Dzięki przekazanym sygnałom, które umożliwią wykrycie i położenie kresu zmowie na rynku, skorzystają uczciwi przedsiębiorcy, a także konsumenci, którzy zyskają swobodny dostęp do produktów i bez ograniczeń będą mogli wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Co się dzieje z cenami owoców i warzyw? UOKiK sprawdza kto na nich naprawdę zarabiaMikołaj Frączak
Kampania trwa tylko do 20 grudnia. W tym roku UOKiK zarejestrował 414 takich zgłoszeń.
Na co liczy UOKiK?
- Szczególnie cenne są dla nas wszelkie informacje niedostępne publicznie, które mogą posiadać pracownicy lub byli pracownicy danego przedsiębiorstwa. Mogą to być firmowe informacje wewnętrzne o podjętych ustaleniach, dane z kalendarzy o odbytych spotkaniach, korespondencja i inne dokumenty zawierające informacje wskazujące na antykonkurencyjne uzgodnienia. Jednak już sama informacja o sposobie funkcjonowania kartelu czy wskazówki, gdzie i jakich dowodów naruszenia można szukać u danego przedsiębiorcy, jest bardzo wartościowa. Zawiadomienie można złożyć w pełni anonimowo. Pracownicy Urzędu również nie będą znali tożsamości sygnalisty – zapewnia prezes UOKiK.
Jakie naruszenia możesz zgłaszać?
Urzędowi przede wszystkim zależy na informacjach o nielegalnych zmowach – porozumieniach konkurentów, np. producenta z producentem, a także o porozumieniach pionowych, czyli np. między producentem i sprzedawcą. Można też informować Urząd o nadużywaniu pozycji dominującej.
Będą zmiany w prawie antymonopolowym. Sprawdź, co się zmieni!Jan Wróblewski
Niedozwolone porozumienia mogą polegać na:
- ustalaniu cen,
- ustalaniu wielkości produkcji,
- podziale rynku: np. terytorialnym, podmiotowym (wg określonych grup klientów) czy produktowym,
- zmowach przetargowych.
Jak zgłosić?
- Wypełnij anonimowo formularz online na platformie dla sygnalistów, zgłoś zmowę rynkową lub inną praktykę antykonkurencyjną, załącz dowody, jeśli jesteś w ich posiadaniu.
- Zadzwoń pod numer specjalnej infolinii 22 55 60 500. Działa ona od 6 do 20 grudnia 2021 r., w dni powszednie w godz. 9:00-18:00, a w weekendy w godz.9:00-15:00. Możesz poinformować o praktykach naruszających prawo konkurencji, dowiedzieć się więcej o programie Sygnalista, uzyskać pomoc w złożeniu zawiadomienia na platformie.
- Napisz do UOKiK, możesz to zrobić:
- e-mailem: [email protected]
- tradycyjną pocztą na adres: Departament Ochrony Konkurencji UOKiK, pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
- przez ePuap.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.