Twój pracodawca łamie prawo? Zgłoś to! Masz czas do 20 grudnia

Masz wrażenie, że Twój pracodawca łamie prawo antymonopolowe? Obserwujesz, że Twoi szefowie ustalają ceny minimalne z konkurentami lub producentem albo firma obsługuje tylko klientów z określonego regionu, a pozostałych odsyła do innego dystrybutora? Masz dostęp do maili lub innych dowodów, które mogą to potwierdzać?

Twój pracodawca łamie prawo? Zgłoś to! Masz czas do 20 grudnia
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 6 grudnia 2021

Program Sygnalista

Właśnie do takich osób adresowana jest najnowsza kampania społeczna Prezesa UOKiK promująca m.in. program Sygnalista. "Zmowa rynkowa? Daj sygnał!" — tak nazywa się akcja skierowana głównie do byłych i obecnych pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw m.in. z branży budowlanej, transportowej, motoryzacyjnej czy IT.  Wystartowała 6 grudnia z okazji Światowego Dnia Konkurencji i ma zwiększyć świadomość na temat naruszeń prawa konkurencji oraz zachęcić pracowników firm do przeciwdziałania im.

Zmowa rynkowa

Z okazji Światowego Dnia Konkurencji uruchamiamy w mediach społecznościowych kampanię „Zmowa rynkowa? Daj sygnał!” skierowaną głównie do byłych i obecnych pracowników dużych i średnich przedsiębiorstw m.in. z branży budowlanej, transportowej, motoryzacyjnej, IT. Chcemy im uświadomić, jakie praktyki, z którymi być może spotykają się w swojej pracy, są zakazane jako naruszające zasady uczciwej konkurencji. Celem kampanii jest także zachęcenie do informowania UOKiK o niedozwolonych porozumieniach. Można to zrobić anonimowo. Dzięki przekazanym sygnałom, które umożliwią wykrycie i położenie kresu zmowie na rynku, skorzystają uczciwi przedsiębiorcy, a także konsumenci, którzy zyskają swobodny dostęp do produktów i bez ograniczeń będą mogli wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Co się dzieje z cenami owoców i warzyw? UOKiK sprawdza kto na nich naprawdę zarabiaCo się dzieje z cenami owoców i warzyw? UOKiK sprawdza kto na nich naprawdę zarabiaMikołaj Frączak

Kampania trwa tylko do 20 grudnia. W tym roku UOKiK zarejestrował 414 takich zgłoszeń.

Na co liczy UOKiK?

Szczególnie cenne są dla nas wszelkie informacje niedostępne publicznie, które mogą posiadać pracownicy lub byli pracownicy danego przedsiębiorstwa. Mogą to być firmowe informacje wewnętrzne o podjętych ustaleniach, dane z kalendarzy o odbytych spotkaniach, korespondencja i inne dokumenty zawierające informacje wskazujące na antykonkurencyjne uzgodnienia. Jednak już sama informacja o sposobie funkcjonowania kartelu czy wskazówki, gdzie i jakich dowodów naruszenia można szukać u danego przedsiębiorcy, jest bardzo wartościowa. Zawiadomienie można złożyć w pełni anonimowo. Pracownicy Urzędu również nie będą znali tożsamości sygnalisty – zapewnia prezes UOKiK.

Jakie naruszenia możesz zgłaszać?

Urzędowi przede wszystkim zależy na informacjach o nielegalnych zmowach – porozumieniach konkurentów, np. producenta z producentem, a także o porozumieniach pionowych, czyli np. między producentem i sprzedawcą. Można też informować Urząd o nadużywaniu pozycji dominującej.

Będą zmiany w prawie antymonopolowym. Sprawdź, co się zmieni!Będą zmiany w prawie antymonopolowym. Sprawdź, co się zmieni!Jan Wróblewski

Niedozwolone porozumienia mogą polegać na:

 • ustalaniu cen,
 • ustalaniu wielkości produkcji,
 • podziale rynku: np. terytorialnym, podmiotowym (wg określonych grup klientów) czy produktowym,
 • zmowach przetargowych.

Jak zgłosić?

 1. Wypełnij anonimowo formularz online na platformie dla sygnalistów, zgłoś zmowę rynkową lub inną praktykę antykonkurencyjną, załącz dowody, jeśli jesteś w ich posiadaniu.
 2. Zadzwoń pod numer specjalnej infolinii 22 55 60 500. Działa ona od 6 do 20 grudnia 2021 r., w dni powszednie w godz. 9:00-18:00, a w weekendy w godz.9:00-15:00. Możesz poinformować o praktykach naruszających prawo konkurencji, dowiedzieć się więcej o programie Sygnalista, uzyskać pomoc w złożeniu zawiadomienia na platformie.
 3. Napisz do UOKiK, możesz to zrobić:
 • e-mailem: [email protected]
 • tradycyjną pocztą na adres: Departament Ochrony Konkurencji UOKiK, pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa
 • przez ePuap.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!