Ile zarabia święty Mikołaj?

Święty Mikołaj może sporo zarobić — wiadomo nie od dziś, choć rok temu grudzień nie należał do owocnego sezonu ani dla samego Mikołaja, ani jego pomocników.  Jak jest w tym roku? Jakie są stawki? Gdzie najbardziej opłaca się pracować świętym Mikołajom?

Ile zarabia święty Mikołaj?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 4 grudnia 2021

Jak pracuje święty Mikołaj?

Praca świętego Mikołaja nie jest zbyt wymagająca, niemniej to bardzo poszukiwana postać między 6 a 24 grudnia. Spotkać go możemy nawet i do lutego, do kiedy organizowane są zabawy choinkowe.

Najczęściej mężczyźni pełniący tę rolę rozdają prezenty, przechadzają się po centrach handlowych, domach kultury, szpitalach, przedszkolach i szkołach, pozują do zdjęć razem z najmłodszymi. Pracują też w miasteczkach świątecznych, jarmarkach i targach świątecznych. Niektórzy też decydują się na pracę na ulicy, przechadzając się chodnikami jako atrakcja turystyczna.

Zawód święty Mikołaj a pandemia

Nie mamy ścisłego lockdownu, choć od 1 grudnia obowiązują nowe obostrzenia, w tym ograniczenie liczby osób chociażby w galeriach handlowych. Nadal też obowiązuje zasada zachowania dystansu.

Niedzielski: Są nowe obostrzenia. "Pakiet alertowy"Niedzielski: Są nowe obostrzenia. "Pakiet alertowy"Mikołaj Frączak

Dlatego praca świętego Mikołaja jest w tych miejscach nieco utrudniona. Mimo wszystko centra nie rezygnują z tej tradycji i już w weekend rozpoczęły się spotkania z mikołajami, począwszy od 4 grudnia. Ponieważ imieniny Mikołajów wypadają w poniedziałek, mają oni aż trzy dni, by podreperować swoje budżety. 

Inaczej sprawa wygląda w firmach, które organizują w grudniu spotkania mikołajkowe czy Wigilie.

 – Wigilie firmowe są bardzo potrzebne, bo pracownikom brakuje kontaktu z innymi, ale nie wiadomo czy pracodawcy się na nie zdecydują - mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service S.A.

Jakie stawki?

Choć raczej taki scenariusz nie jest brany pod uwagę, to wiele osób obawia się ścisłego lockdownu jak rok temu, zwłaszcza, że wisi nad nami widmo nowego wariantu koronawirusa, którego jeszcze do końca nie zbadano.

- Te wszystkie niewiadome wpływają na branże świąteczne, które jednak zakładają, że sporo będzie się działo. Dlatego ofert pracy nie brakuje, choć nie pojawiło się ich dużo więcej niż rok wcześniej. Widomo ewentualnego lockdownu powściąga entuzjazm firm, ale nadal przed świętami będzie można dorobić. To świetna okazja zwłaszcza dla młodych – dodaje prezes Zarządu Personnel Service S.A.

"Od lat Mikołaj jest niekwestionowanym liderem listy zarobków w zawodach świątecznych. Osoba, która wykonuję tę funkcję może liczyć za zarobki od 25 do nawet 150 zł netto za godzinę pracy. Zazwyczaj niższe stawki otrzymuje Mikołaj pracujący w galerii handlowej, natomiast wyższe można otrzymać za „występ” na firmowej wigilii czy domowej imprezie" — zdrada raport Personnel Service S.A.

Choć przyznać trzeba, że wynagrodzenie powyżej 300 złotych nie jest niczym szczególnym w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu. To dużo, szczególnie, że całkiem niezły strój można zakupić w internecie za… kilkadziesiąt złotych i na tym niezbędna inwestycja na start się kończyła.

Ten wydatek zwracał się już… po pierwszej wizycie. Wśród innych kosztów świętego trzeba doliczyć ewentualny koszt paliwa w przypadku dojazdów do klientów i własny czas. To wszystko.

W przypadku mikołajów uczestniczących w większych imprezach, np. choinkowych przydatne było doświadczenie pedagogiczne oraz zdolności animacji zabawy z najmłodszymi. Ważne, żeby potrafił rozładować stres, który zazwyczaj pojawia się w kontakcie z brodatym gościem w dziwnym stroju, który podobno wszystko wie, a dla tych niegrzecznych dzieci ma przecież rózgę.

Sezon na Mikołaja – kiedy?

Długość sezonu na Mikołaja zależy od regionu. W części Polski praca mikołaja wiąże się zarówno z 6 grudnia jak i Bożym Narodzeniem. W innych zastępuje go Gwiazdor, gwiazdka, dzieciątko… Jak to wygląda w różnych częściach kraju?

Małopolska, Śląsk Cieszyński: O ile św. Mikołaj przynosi prezenty w nocy z 5 na 6 grudnia, to w Boże Narodzenie zastępuje go… Aniołek (zazwyczaj niewidzialny)

Wielkopolska, Kujawy, Kaszuby, Pomorze Zachodnie: Mikołaj obdarowuje dzieci 6 grudnia. W Boże Narodzenie robi to Gwiazdor.

Górny Śląsk, Opolszczyzna: Święty Mikołaj pracuje tylko 6 grudnia. W święta zgodnie z tradycją, prezenty znajdowane pod choinką przynosi „Dzieciątko”

Dolny Śląsk, Kielecczyzna: Mikołaja można spotkać zarówno 6 grudnia jak i w Boże Narodzenie. Często jednak prezenty znajdowane pod choinką pochodzą od „Gwiazdki” (określenie prezent na Gwiazdkę)

Nie zmienia to faktu, że osoba odgrywająca rolę św. Mikołaja może pracować nawet do… lutego (!)  Wszystko za sprawą organizowanych w wielu zakładach pracy czy szkołach tzw. zabaw choinkowych. Niestety, należy się spodziewać, że w dobie pandemii imprezy planowane na 2021 rok nie odbędą się.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!