Popularność umów o dzieło 2021
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprezentował dane dotyczące liczby zawartych umów o dzieło od 1 stycznia do 30 września 2021 roku. Ile tego typu umów zawarto w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku? Odpowiadamy.
- Michał Górecki
- /
- 2 grudnia 2021
Umowy o dzieło 2021 r.
Jak wynika z analizy przedstawionej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2021 roku zarejestrowano 1,2 mln umów o dzieło. Największą popularnością tego typu rozwiązanie cieszyło się w sierpniu oraz we wrześniu, wynika z danych zakładu.
Raport powstał na podstawie analizy dokumentów ZUS RUD, które przekazano do zakładu między 1 stycznia a 30 września 2021 roku. Przypomnijmy, od początku tego roku, przepisy zawarte w tarczy antykryzysowej nałożyły obowiązek informowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zawartych umowach o dzieło. Jak zaznacza prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, dzięki takiemu rozwiązaniu „Państwo ma wiedzę na temat zawieranych w Polsce tego typu umów” – zaznaczyła. Podkreśla przy tym, że zgromadzone w rejestrze dane są wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych. Pomagają także w ocenie trendów w obszarze badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości w Polsce.
Jak wypowiedzieć umowę zlecenie?Michał Górecki
Miliony umów o dzieło to mit?
Według prof. Uścińskiej „analizy pokazują, że wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło. Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło" – poinformowała.
Kto najczęściej podpisuje umowy o dzieło?
Według danych ZUS, najwięcej umów o dzieło zawarto w trzecim kwartale br. a dokładnie w sierpniu oraz we wrześniu. Najliczniejszą grupą wykonawców są osoby między 30. a 39. rokiem życia.
Dziesiątki tysięcy podmiotów, setki tysięcy wykonawców
Analiza pokazuje też, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów umowy o dzieło zgłoszone zostały przez 60,7 tys. firm. W tym samym czasie zgłoszono 267,9 tys. wykonawców takich umów. Najwięcej z województwa mazowieckiego, najmniej z opolskiego, co nie wynika z geograficznego rozróżnienia popularności takiego rozwiązania, a bardziej z liczby ludności największego i najmniejszego województwa.
Czego najczęściej dotyczą umowy o dzieło?
Twórcy raportu przeanalizowani także płatników składek w klasyfikacji PKD. Najwięcej umów o dzieło zgłosili płatnicy zajmujący się edukacją. Na kolejnych pozycjach znalazły się: działalność organizacji członkowskich, działalność twórcza (kultura, rozrywka) oraz działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych oraz muzycznych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.