Będą nowe rozwiązania w ustawie o zatrudnieniu socjalnym

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o zatrudnianiu socjalnym. To jedno z narzędzi pomocy dla osób długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych oraz uzależnionych m.in. w powrocie na rynek pracy. 

Będą nowe rozwiązania w ustawie o zatrudnieniu socjalnym
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 grudnia 2021

Czym jest zatrudnienie socjalne?

Jak tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, „zatrudnienie socjalne jest jednym z istotnych rozwiązań pozwalających osobom długotrwale bezrobotnym, niepełnosprawnym, czy uzależnionym w przygotowaniu do powrotu na rynek pracy oraz w ponownym podjęciu ważnych obowiązków wynikających z codziennego życia”.

Rząd zdecydował się na zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym m.in. po to, by dostosować zawarte w niej rozwiązania do zmian, jakie obserwowane są w otoczeniu społeczno-gospodarczym. Nowe prawo w większym stopniu ma zachęcać osoby zagrożone wykluczeniem do podnoszenia swoich kompetencji oraz kwalifikacji. Dla większości z nich, to jedyna droga, która daje szansę na podjęcie trwałego zatrudnienia – oceniają autorzy projektu.

Poczta Polska szuka pracowników. Potrzeba… 1,5 tys. ludzi. Znamy stawki!Poczta Polska szuka pracowników. Potrzeba… 1,5 tys. ludzi. Znamy stawki!Michał Górecki


Co się zmieni w ustawie o zatrudnieniu socjalnym?

Kluczowa zmiana związana jest z podniesieniem wysokości świadczenia integracyjnego. Przysługuje ono uczestnikowi zajęć w Centrum Integracji Społecznej (CIS). Świadczenie ma wzrosnąć z poziomu 100% zasiłku dla bezrobotnych do 120% tego świadczenia. Rząd opowiada się także za rezygnacją z utrzymywania obniżonej wysokości świadczenia integracyjnego na czas tzw. okresu próbnego.

Kto może skorzystać z pomocy CIS?

Inną istotną zmianą jest rozszerzenie katalogu osób, które mogą skorzystać z pomocy CIS. Od momentu wejścia w życie nowych rozwiązań, nie trzeba będzie np. spełniać przesłanki ubóstwa. W ocenie minister Marleny Maląg, ten czynnik nie powinien mieć decydującego wpływu na dostęp do wsparcia, może być ono zarówno przyczyną jak i sutkiem wykluczenia społecznego” – oceniła.

Projekt zmian przewiduje także uelastycznienie czasu uczestnictwa w CIS. Obecnie jest to minimum 6 godzin dziennie. Teraz organizacja zajęć będzie bardziej swobodna. Ustawa będzie wskazywała na tygodniowy czas pobytu w przedziale między 30 a 40 godzin.

Centra i Kluby Integracji Społecznej w liczbach

Z danych GUS wynika, że w latach 2012 – 2019 liczba Centrów Integracji Społecznej zwiększyła się o 115% z 94 centrów 2012 r. do 202 ośrodków w 2019 r. Liczba Klubów Integracji Społecznej zwiększyła się z kolei o 145% ze 122 w 2012 r. do 296 w 2019 r. 

W 2019 roku usługami reintegracyjnymi w CIS objęto łącznie 11,1 tys. osób. Ze wsparcia KIS skorzystało 11,9 tys. osób. Szacuje się, że ponad 40 proc. z nich to osoby długotrwale bezrobotne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!