FILM. Covid-19: kiedy rodzic dostanie zasiłek opiekuńczy?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wydało nowe wytyczne w związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach związanych z pandemią możemy liczyć na pomoc finansową?

FILM. Covid-19: kiedy rodzic dostanie zasiłek opiekuńczy?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 30 listopada 2021

W jakich sytuacjach dostaniemy zasiłek?

- Z zasiłku opiekuńczego może skorzystać ubezpieczony rodzic, który musi zająć się dzieckiem chorym, objętym izolacją domową lub kwarantanną. Rodzic może też otrzymać świadczenie, gdy musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem poniżej 8 lat z powodu niespodziewanego zamknięcia jego żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły — przekazuje nam Małgorzata Korba, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim.

Nieprzewidziane zamknięcie placówki dotyczy przypadków, kiedy rodzic dowiedział się o nim w terminie krótszym niż 7 dni.

Nowe wytyczne resortu

- W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną ministerstwo wydało właśnie dodatkowe wytyczne o zasiłku. Według nich za zamknięcie placówki oświatowej można uznać również zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej - mówi Małgorzata Korba.

Co to oznacza?

To znaczy, że nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola, czy żłobka, by rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy.

— Jeżeli na przykład w związku z wykryciem koronawirusa u ucznia zostaną zawieszone zajęcia tylko w jego klasie, to zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał rodzicom dzieci objętych kwarantanną związaną ze stycznością z zakażonym dzieckiem, a także rodzicom uczniów z zamkniętej klasy, którzy takiej styczności nie mieli, bo w tym okresie nie było ich w szkole (np. z powodu przeziębienia, wyjazdu) - wyjaśnia rzeczniczka ZUS. 

Ta interpretacja dotyczy nowych wniosków o zasiłki i spraw jeszcze niezakończonych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!