Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce? (październik 2021)

Bezrobocie w Polsce cały czas maleje. Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na koniec października stopa bezrobocia wyniosła 5,5 procent. Oficjalne dane musi jeszcze potwierdzić Główny Urząd Statystyczny.

Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce? (październik 2021)
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 listopada 2021

Rynek pracy w Polsce

Z danych resortu rodziny i polityki społecznej oraz wypowiedzi przedsiębiorców wynika, że w dalszym ciągu w naszym kraju utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na pracę. W wielu miejscach niedobory na rynku są uzupełniane dzięki osobom przyjeżdżającym do naszego kraju z zagranicy, głównie z Ukrainy. 

Według MRiPS w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się aż o 106 tysięcy osób. 

Rusza projekt „Stabilna praca – silna rodzina”. Przewidziano ogromny budżetRusza projekt „Stabilna praca – silna rodzina”. Przewidziano ogromny budżetMartyna Kowalska

Stopa bezrobocia w Polsce

Według danych resortu rodziny, w którego kompetencjach jest także rynek pracy, najniższą stopę bezrobocia zanotowano w województwie wielkopolskim – 3,2%. Najwyższy odsetek osób w wieku produkcyjnym zarejestrowanych w pośredniakach występuje (tradycyjnie) w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stopa bezrobocia na koniec października 2021 roku wyniosła 8,6%. Trzeba jednak dodać, że w każdym województwie w Polsce stopa bezrobocia spadła o 0,1-0,2 punktu procentowego w porównaniu do września 2021 roku.

W skali kraju stopa bezrobocia wyniosła 5,5 procent, co oznacza, że z spadła o 0,1 punktu procentowego. Dla porównania w październiku 2020 roku wskaźnik ten wynosił 6,1%. To oznacza, że w ujęciu rocznym bezrobocie nad Wisłą spadło o 0,6 punktu procentowego. 

Mniej niż milion bezrobotnych

W urzędach pracy zarejestrowanych jest obecnie 912,3 tysiąca osób. To dobry wynik bowiem jeszcze rok temu liczba ta przekraczała milion i wynosiła 1,02 mln osób). Nominalnie więc liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 106 tysięcy. To jest dość wyraźny spadek aż o 10,4%. w skali rocznej.

Niskie bezrobocie i wysoka inflacja

Biorąc pod uwagę gospodarczą historię III RP od 1989 roku, po raz pierwszy do czynienia mamy z sytuacją, w której z jednej strony mamy niskie bezrobocie, z drugiej zaś szybko rosnącą inflację. Takie zestawienie nie oznacza niczego dobrego dla przedsiębiorców, którzy narzekają na niedobory pracowników. Oznacza to, że w kolejnych miesiącach można spodziewać się dość silnej presji płacowej potęgowanej przez coraz większą konkurencję na rynku zatrudnienia oraz większą skłonność pracowników do zmiany miejsca pracy. Przeszkodą w mobilności pracowniczej mogą być jednak wysokie ceny paliw. Codzienne dojazdy do miejsca pracy oddalonego np. o kilkadziesiąt kilometrów z każdym miesiącem stają się coraz mniej opłacalne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!