fb

Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce? (październik 2021)

Bezrobocie w Polsce cały czas maleje. Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na koniec października stopa bezrobocia wyniosła 5,5 procent. Oficjalne dane musi jeszcze potwierdzić Główny Urząd Statystyczny.

Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce? (październik 2021)
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 listopada 2021

Rynek pracy w Polsce

Z danych resortu rodziny i polityki społecznej oraz wypowiedzi przedsiębiorców wynika, że w dalszym ciągu w naszym kraju utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na pracę. W wielu miejscach niedobory na rynku są uzupełniane dzięki osobom przyjeżdżającym do naszego kraju z zagranicy, głównie z Ukrainy. 

Według MRiPS w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się aż o 106 tysięcy osób. 

Rusza projekt „Stabilna praca – silna rodzina”. Przewidziano ogromny budżetRusza projekt „Stabilna praca – silna rodzina”. Przewidziano ogromny budżetMartyna Kowalska

Stopa bezrobocia w Polsce

Według danych resortu rodziny, w którego kompetencjach jest także rynek pracy, najniższą stopę bezrobocia zanotowano w województwie wielkopolskim – 3,2%. Najwyższy odsetek osób w wieku produkcyjnym zarejestrowanych w pośredniakach występuje (tradycyjnie) w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie stopa bezrobocia na koniec października 2021 roku wyniosła 8,6%. Trzeba jednak dodać, że w każdym województwie w Polsce stopa bezrobocia spadła o 0,1-0,2 punktu procentowego w porównaniu do września 2021 roku.

W skali kraju stopa bezrobocia wyniosła 5,5 procent, co oznacza, że z spadła o 0,1 punktu procentowego. Dla porównania w październiku 2020 roku wskaźnik ten wynosił 6,1%. To oznacza, że w ujęciu rocznym bezrobocie nad Wisłą spadło o 0,6 punktu procentowego. 

Mniej niż milion bezrobotnych

W urzędach pracy zarejestrowanych jest obecnie 912,3 tysiąca osób. To dobry wynik bowiem jeszcze rok temu liczba ta przekraczała milion i wynosiła 1,02 mln osób). Nominalnie więc liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 106 tysięcy. To jest dość wyraźny spadek aż o 10,4%. w skali rocznej.

Niskie bezrobocie i wysoka inflacja

Biorąc pod uwagę gospodarczą historię III RP od 1989 roku, po raz pierwszy do czynienia mamy z sytuacją, w której z jednej strony mamy niskie bezrobocie, z drugiej zaś szybko rosnącą inflację. Takie zestawienie nie oznacza niczego dobrego dla przedsiębiorców, którzy narzekają na niedobory pracowników. Oznacza to, że w kolejnych miesiącach można spodziewać się dość silnej presji płacowej potęgowanej przez coraz większą konkurencję na rynku zatrudnienia oraz większą skłonność pracowników do zmiany miejsca pracy. Przeszkodą w mobilności pracowniczej mogą być jednak wysokie ceny paliw. Codzienne dojazdy do miejsca pracy oddalonego np. o kilkadziesiąt kilometrów z każdym miesiącem stają się coraz mniej opłacalne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!