fb

Pełzający szkolny lockdown. Twoje dziecko może zostać w domu

W całym kraju setki szkół prowadzą zajęcia w sposób hybrydowy lub zdalny. Powód: stwierdzone przypadki koronawirusa oraz skierowania na kwarantannę. To oznacza, że mimo zapewnień ministerstwa edukacji o powstrzymaniu się od zamykania szkół, problem wkrótce może dotyczyć ciebie.

Pełzający szkolny lockdown. Twoje dziecko może zostać w domu
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 listopada 2021

Kiedy szkoły są zamykane?

Podczas pierwszej, drugiej i trzeciej fali koronawirusa najczęściej wprowadzano zajęcia stacjonarne o zasięgu ogólnopolskim. Przejściowo, w zależności od sytuacji epidemicznej uruchamiane były regionalne obostrzenia np. w postaci lekcji hybrydowych. Czwarta fala przyniosła zupełnie inną strategię władz oświatowych. Już pierwszego września zapewniano, że zamykanie szkół będzie ostatecznością. I tak właśnie się dzieje. Wystarczy jednak przypadek zachorowań w klasie lub wśród grona pedagogicznego i dzieci lądują na zdalnym.

Problem dotyczy setek szkół w całym kraju. Ostatnio w mediach pojawiły się wyliczenia, że tylko w niewielkim województwie świętokrzyskim, (w którym liczby zachorowań nie osiągają szczególnie wysokich poziomów) normalnych zajęć nie może prowadzić niemal 80 szkół i przedszkoli. 

Zasiłek za opiekę nad dzieckiem w przypadku choroby, kwarantanny lub izolacjiZasiłek za opiekę nad dzieckiem w przypadku choroby, kwarantanny lub izolacjiMartyna Kowalska

Lekcje zdalne – kiedy zasiłek opiekuńczy?

Jeżeli z dnia na dzień okaże się, że Twoje dziecko musi zostać w domu z powodu zamknięcia szkoły lub wprowadzenia zajęć hybrydowych lub zdalnych, w większości przypadków trudno liczyć na zasiłek opiekuńczy. Dotyczy on wyłącznie dzieci, które nie ukończyły ósmego roku życia. W pozostałych przypadkach, prawo uznaje, że dziecko może poradzić sobie w domu samo. Warto pamiętać, że zasiłek opiekuńczy za opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat przysługuje maksymalnie przez 60 dni w danym roku kalendarzowym.

W praktyce, jak wynika z wypowiedzi pracodawców, wielu rodziców nieco starszych uczniów, np. z klas drugich i trzecich decyduje się na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. 

Dziecko na kwarantannie – czy mogę iść na opiekę?

Nieco inaczej wygląda ta sytuacja, jeśli dziecko z powodu narażenia na kontakt z zakażonym kolegą czy nauczycielem trafi na kwarantannę lub izolację domową. W takim przypadku prawo traktuje taką okoliczność dokładnie tak samo jak chorobę dziecka. 

Jeśli dziecko ma mniej niż 14 lat, wówczas przysługuje nam zasiłek opiekuńczy do 60 dni w danym roku kalendarzowym. W przypadku starszych dzieci od 14-18 lat mowa o 14 dniach. Chyba, że dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas w tym przedziale wiekowym istnieje możliwość opieki przez 30 dni w roku kalendarzowym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!