Pełzający szkolny lockdown. Twoje dziecko może zostać w domu

W całym kraju setki szkół prowadzą zajęcia w sposób hybrydowy lub zdalny. Powód: stwierdzone przypadki koronawirusa oraz skierowania na kwarantannę. To oznacza, że mimo zapewnień ministerstwa edukacji o powstrzymaniu się od zamykania szkół, problem wkrótce może dotyczyć ciebie.

Pełzający szkolny lockdown. Twoje dziecko może zostać w domu
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 listopada 2021

Kiedy szkoły są zamykane?

Podczas pierwszej, drugiej i trzeciej fali koronawirusa najczęściej wprowadzano zajęcia stacjonarne o zasięgu ogólnopolskim. Przejściowo, w zależności od sytuacji epidemicznej uruchamiane były regionalne obostrzenia np. w postaci lekcji hybrydowych. Czwarta fala przyniosła zupełnie inną strategię władz oświatowych. Już pierwszego września zapewniano, że zamykanie szkół będzie ostatecznością. I tak właśnie się dzieje. Wystarczy jednak przypadek zachorowań w klasie lub wśród grona pedagogicznego i dzieci lądują na zdalnym.

Problem dotyczy setek szkół w całym kraju. Ostatnio w mediach pojawiły się wyliczenia, że tylko w niewielkim województwie świętokrzyskim, (w którym liczby zachorowań nie osiągają szczególnie wysokich poziomów) normalnych zajęć nie może prowadzić niemal 80 szkół i przedszkoli. 

Zasiłek za opiekę nad dzieckiem w przypadku choroby, kwarantanny lub izolacjiZasiłek za opiekę nad dzieckiem w przypadku choroby, kwarantanny lub izolacjiMartyna Kowalska

Lekcje zdalne – kiedy zasiłek opiekuńczy?

Jeżeli z dnia na dzień okaże się, że Twoje dziecko musi zostać w domu z powodu zamknięcia szkoły lub wprowadzenia zajęć hybrydowych lub zdalnych, w większości przypadków trudno liczyć na zasiłek opiekuńczy. Dotyczy on wyłącznie dzieci, które nie ukończyły ósmego roku życia. W pozostałych przypadkach, prawo uznaje, że dziecko może poradzić sobie w domu samo. Warto pamiętać, że zasiłek opiekuńczy za opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat przysługuje maksymalnie przez 60 dni w danym roku kalendarzowym.

W praktyce, jak wynika z wypowiedzi pracodawców, wielu rodziców nieco starszych uczniów, np. z klas drugich i trzecich decyduje się na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. 

Dziecko na kwarantannie – czy mogę iść na opiekę?

Nieco inaczej wygląda ta sytuacja, jeśli dziecko z powodu narażenia na kontakt z zakażonym kolegą czy nauczycielem trafi na kwarantannę lub izolację domową. W takim przypadku prawo traktuje taką okoliczność dokładnie tak samo jak chorobę dziecka. 

Jeśli dziecko ma mniej niż 14 lat, wówczas przysługuje nam zasiłek opiekuńczy do 60 dni w danym roku kalendarzowym. W przypadku starszych dzieci od 14-18 lat mowa o 14 dniach. Chyba, że dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas w tym przedziale wiekowym istnieje możliwość opieki przez 30 dni w roku kalendarzowym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!