Zasiłek za opiekę nad dzieckiem w przypadku choroby, kwarantanny lub izolacji
Prawo do zasiłku w przypadku konieczności opieki nad dzieckiem przysługuje każdej osobie, która jest objęta ubezpieczeniem chorobowym. Czy takie samo prawo obowiązuje w przypadku kwarantanny, izolacji lub zamknięcia szkoły? Odpowiadamy.
- Martyna Kowalska
- /
- 27 października 2021
Zasiłek w przypadku choroby dziecka
Jeśli dziecko zachoruje, a rodzic musi się nim zaopiekować, konieczne jest zaświadczenie lekarskie. Wówczas rodzic zyskuje prawo do zasiłku opiekuńczego. To, jak długo może trwać takie wsparcie, jest zależne od dwóch czynników. Pierwszym jest wiek, drugim – ewentualna niepełnosprawność dziecka.
Taki zasiłek można otrzymać najwyżej przez 60 dni w roku kalendarzowym, w przypadku kiedy dziecko (również niepełnosprawne) nie ukończyło 14. roku życia.
W przypadku dzieci, które przekroczyły ten wiek, przysługuje jedynie 14 dni w roku kalendarzowym. Trochę inaczej wygląda to w przypadku dziecka z niepełnosprawnością między 14. a 18. rokiem życia. Wówczas prawo pozwala na zasiłek opiekuńczy przez 30 dni w ciągu roku kalendarzowego.
500 plus w ZUS. Co ze świadczeniami przyznanymi do maja 2022?Monika Świetlińska
Kwarantanna lub izolacja dziecka. Czy przysługuje zasiłek opiekuńczy?
Zasiłek opiekuńczy przysługuje także rodzicowi w przypadku konieczności zaopiekowania się dzieckiem, które zostało poddane kwarantannie lub izolacji domowej. Prawo traktuje taką sytuację analogicznie do przypadku choroby dziecka. „Zasiłek opiekuńczy w razie konieczności izolacji lub kwarantanny dziecka przysługuje w takim samym wymiarze jak w przypadku opieki nad chorym dzieckiem (zależy od wieku i niepełnosprawności dziecka)” – wyjaśnia w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Szkoła zamknięta – czy należy się zasiłek na opiekę nad zdrowym dzieckiem?
W ostatnich dniach mnożą się przypadki zamknięcia szkół lub części oddziałów z powodu rozpędzającej się czwartej fali wirusa. Warto pamiętać, że w takich okolicznościach rodzicowi przysługuje zasiłek opiekuńczy, jednak tylko w przypadku, w którym dziecko nie skończyło jeszcze ósmego roku życia. Warto pamiętać, że mowa o „nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola i szkoły”. Jak to rozumieć? Jak tłumaczy ZUS — „Zamknięcie placówki jest nieprzewidziane, jeśli ubezpieczony dowiedział się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem”. W takim przypadku maksymalny czas zasiłku opiekuńczego wynosi 60 dni w roku kalendarzowym.
Kiedy nie dostanę zasiłku na opiekę nad dzieckiem
Tutaj warto wspomnieć o jednym, bardzo ważnym zastrzeżeniu. O prawie do zasiłku można mówić tylko wtedy, jeśli we wspólnym gospodarstwie domowym nie ma innych osób, które mogą zapewnić opiekę nad dzieckiem. Ta uwaga nie dotyczy jednak opieki nad chorym dzieckiem w wieku poniżej dwóch lat. Wówczas zasiłek przysługuje w każdej sytuacji. Nawet wtedy, kiedy inni członkowie rodziny, zamieszkujący we wspólnym gospodarstwie domowym, mogliby się nim zaopiekować.
Za członka rodziny, który może zaopiekować się dzieckiem w czasie jego choroby, nie uważa się jednak: osoby, która jest całkowicie niezdolna do pracy, osoby chorej, osoby niesprawnej fizycznie lub psychicznie ze względu na wiek, osób prowadzących gospodarstwo rolne, osoby odpoczywającej po nocnej zmianie, osoby prowadzącej działalność pozarolniczą (np. firmę w trybie home office), osoby niezobowiązanej, która odmawia podjęcia się opieki.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.