fb

Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Rząd za projektem

Długo oczekiwana przez strażaków ochotników ustawa została przyjęta przez radę ministrów. Mimo długiej tradycji OSP w Polsce, jest to dopiero pierwszy, tak kompleksowy akt prawny, który dotyczy tej formacji. 

Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Rząd za projektem
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 października 2021

Świadczenie ratownicze dla OSP

Jednym z najważniejszych rozwiązań, który znalazł się w projekcie ustawy, jest tzw. świadczenie ratownicze. Zostało ono ustalone na poziomie 200 zł miesięcznie dla strażaka ratownika OSP. Aby je otrzymać, należy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz przez 20 lat (w przypadku kobiet) brać czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych” – precyzuje na swojej stronie internetowej MSWiA.

Świadczenie to będzie pochodziło z budżetu państwa. Będzie ono wypłacane każdego miesiąca po osiągnięciu wieku emerytalnego. Co istotne, przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa, nie będzie brana pod uwagę ciągłość wysługi lat w Ochotniczej Straży Pożarnej. 

Ustawa o obronie Ojczyzny. Czy wróci obowiązkowa, zasadnicza służba wojskowa?Ustawa o obronie Ojczyzny. Czy wróci obowiązkowa, zasadnicza służba wojskowa?Michał Górecki

Świadczenie ratownicze dla ratowników górskich?

Świadczenie to ma również trafić do ratowników górskich, którzy podejmują się działań ratowniczych w formie ochotniczej. Warunki przyznania świadczenia będą identyczne jak w przypadku strażaków OSP. 

Legitymacja Strażaka Ochotnika

Zadaniem nowej ustawy jest m.in. wzmocnienie ochrony prawnej druhów z OSP. Na mocy tego aktu prawnego ma zostać wprowadzona także Legitymacja Strażaka Ochotnika, która będzie uprawniała do zniżek.

Odznaki w OSP

Strażacy ochotnicy, którzy szczególnie zasłużyli się swoją służbą otrzymają odznaczenie „Krzyż Świętego Floriana”, którą nadawał będzie Prezydent Polski.

Nowe prawo przewiduje także wyróżnienie z rąk ministra spraw wewnętrznych i administracji w postaci Odznaki Świętego Floriana. Będzie ona przyznawana za zasługi dla lokalnej społeczności. 

Odszkodowanie dla strażaków ochotników i ich rodzin

Przyjęta przez rząd ustawa ureguluje także obszar odszkodowań dla strażaków OSP i ich rodzin, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu, ponieśli śmierć lub szkodę w mieniu w związku z działaniami ratowniczymi. Odszkodowania będą przyznawane także ratownikom, którzy np. ulegną wypadkowi w drodze do siedziby OSP. 

Służba seniorów w OSP

Nowa ustawa zakłada możliwość pełnienia funkcji kierowcy przez strażaków OSP, także po ukończeniu 65. roku życia – informuje MSWiA. Konieczne będą jednak aktualne badania lekarskie, które dopuszczają takiego ochotnika do prowadzenia pojazdów mechanicznych-uprzywilejowanych. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony
covid

Rejestr zachorowania na COVID-19 przedłużony

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany w rozporządzeniu dotyczącym Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19. Zgodnie z projektem, rejestry będą działać dłużej niż pierwotnie planowano, a ich funkcjonowanie...
Będzie 800+ zamiast 500+?
świadczenia/zasiłki

Będzie 800+ zamiast 500+?

Rosnąca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Według ekspertów świadczenie 500 plus jest dziś warte ok. 350 zł. Aby miało swoją wartość, jaką miało w czasie jego wprowadzenia, dziś...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!