Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Rząd za projektem
Długo oczekiwana przez strażaków ochotników ustawa została przyjęta przez radę ministrów. Mimo długiej tradycji OSP w Polsce, jest to dopiero pierwszy, tak kompleksowy akt prawny, który dotyczy tej formacji.
- Michał Górecki
- /
- 27 października 2021
Świadczenie ratownicze dla OSP
Jednym z najważniejszych rozwiązań, który znalazł się w projekcie ustawy, jest tzw. świadczenie ratownicze. Zostało ono ustalone na poziomie 200 zł miesięcznie dla strażaka ratownika OSP. „Aby je otrzymać, należy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz przez 20 lat (w przypadku kobiet) brać czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych” – precyzuje na swojej stronie internetowej MSWiA.
Świadczenie to będzie pochodziło z budżetu państwa. Będzie ono wypłacane każdego miesiąca po osiągnięciu wieku emerytalnego. Co istotne, przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa, nie będzie brana pod uwagę ciągłość wysługi lat w Ochotniczej Straży Pożarnej.
Ustawa o obronie Ojczyzny. Czy wróci obowiązkowa, zasadnicza służba wojskowa?Michał Górecki
Świadczenie ratownicze dla ratowników górskich?
Świadczenie to ma również trafić do ratowników górskich, którzy podejmują się działań ratowniczych w formie ochotniczej. Warunki przyznania świadczenia będą identyczne jak w przypadku strażaków OSP.
Legitymacja Strażaka Ochotnika
Zadaniem nowej ustawy jest m.in. wzmocnienie ochrony prawnej druhów z OSP. Na mocy tego aktu prawnego ma zostać wprowadzona także Legitymacja Strażaka Ochotnika, która będzie uprawniała do zniżek.
Odznaki w OSP
Strażacy ochotnicy, którzy szczególnie zasłużyli się swoją służbą otrzymają odznaczenie „Krzyż Świętego Floriana”, którą nadawał będzie Prezydent Polski.
Nowe prawo przewiduje także wyróżnienie z rąk ministra spraw wewnętrznych i administracji w postaci Odznaki Świętego Floriana. Będzie ona przyznawana za zasługi dla lokalnej społeczności.
Odszkodowanie dla strażaków ochotników i ich rodzin
Przyjęta przez rząd ustawa ureguluje także obszar odszkodowań dla strażaków OSP i ich rodzin, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu, ponieśli śmierć lub szkodę w mieniu w związku z działaniami ratowniczymi. Odszkodowania będą przyznawane także ratownikom, którzy np. ulegną wypadkowi w drodze do siedziby OSP.
Służba seniorów w OSP
Nowa ustawa zakłada możliwość pełnienia funkcji kierowcy przez strażaków OSP, także po ukończeniu 65. roku życia – informuje MSWiA. Konieczne będą jednak aktualne badania lekarskie, które dopuszczają takiego ochotnika do prowadzenia pojazdów mechanicznych-uprzywilejowanych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.