Do rolnika na zakupy – w piątki i w soboty

Przejęta przez posłów ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu przez rolników oraz ich domowników otwiera nowe możliwości w dystrybucji płodów rolnych. Nowe prawo reguluje m.in. prowadzenie tego typu działalności w piątki i soboty. Sprzedaż ma odbywać się w wyznaczonych przez władze samorządowe miejscach. 

Do rolnika na zakupy – w piątki i w soboty
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 listopada 2021

Ułatwienia w handlu dla rolników

Przy okazji części „Polskiego Ładu” adresowanej dla wsi oraz producentów rolnych sporo miejsca poświęcono na ułatwienie handlu. W Dzienniku Prawnym pisaliśmy już m.in. o planowanym podniesieniu limitu sprzedaży płodów rolnych, która będzie zwolniona z podatku. W tym przypadku górną granicą ma być suma 100 tys. złotych

Przepisy, które właśnie zaakceptowali posłowie mają na celu rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej np. w miastach. Na mocy nowego prawa władze gmin mają ustalić piątki i soboty jako dni sprzedaży bezpośredniej. Mają one dotyczyć rolników, którzy będą chcieli sprzedać swoje produkty. W tym przypadku, w handlu będą mogli uczestniczyć nie tylko sami rolnicy, ale także członkowie ich rodzin, pozostający z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym. 

Jak zaznaczono w komunikacie ministerstwa rolnictwa: Rolnicy i domownicy będą mogli w tych dniach sprzedawać produkty spożywcze wyprodukowane w swoich gospodarstwach oraz wyroby rękodzieła, nie wnosząc opłaty targowej”. 

Rolnicy dostają za mało za swoje produkty? Teraz mogą się poskarżyćRolnicy dostają za mało za swoje produkty? Teraz mogą się poskarżyćMichał Górecki


Szansa na dodatkowy zarobek dla rolników

W ocenie twórców nowego prawa, takie rozwiązanie pozwoli na zwiększenie dochodów generowanych przez gospodarstwa rolne. Ma także zwiększyć popularność i popyt na lokalne produkty. W ten sposób skrócony zostanie łańcuch dystrybucji. Warunkiem jest jednak powstanie miejsc, w których taki bezpośredni handel będzie mógł być prowadzony. 

Handel produktami rolnymi w piątki i soboty – od kiedy? 

Według zapowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nowe przepisy powinny wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. A zatem jest to podobny termin, jak w przypadku innych rozwiązań związanych z całym pakietem Polskiego Ładu. 

Teraz ustawa trafi do Senatu. Jeśli nie będzie poprawek, kolejnym krokiem legislacyjnym będzie podpis prezydenta pod nowym aktem prawnym. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!