Jak sprawdzić potencjalnego pracodawcę?

Każdy pracodawca dokładnie sprawdza kandydatów, zanim podpisze z nimi umowę. Działa to jednak w drugą stronę. Jak sprawdzić potencjalnego pracodawcę, by później nie żałować zmiany miejsca zatrudnienia? Jest na to kilka sposobów. 

Jak sprawdzić potencjalnego pracodawcę?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 listopada 2021

Warto sprawdzić przyszłego pracodawcę

Współczesny rynek pracy otwiera przed kandydatami bardzo szerokie możliwości. Przy niskim bezrobociu, w niektórych zawodach wybór jest naprawdę duży. Warto jednak sprawdzić z kim będziemy mieli do czynienia. Czy potencjalny pracodawca jest rzeczywiście wiarygodną firmą, zapewniającą duże możliwości rozwoju? A może dobrze wyglądające ogłoszenie jest jedynie fasadą, za którą skryta jest praca bez perspektyw i z fatalną atmosferą? 

Kilka sposobów na dokładne sprawdzenie przyszłego pracodawcy znalazło się ostatnio na rządowej witrynie służb zatrudnienia zielonalinia.gov.pl. Warto zapoznać się z pomysłami ekspertów od rynku pracy. 

Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce? (październik 2021)Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce? (październik 2021)Mikołaj Frączak


Zobacz stronę internetową pracodawcy

Na dobry początek – najprostsze zadanie. Portal zielonalinia.gov.pl zachęca do zapoznania się z firmą, jej strukturą, historią oraz ofertą na… stronie internetowej danego przedsiębiorstwa. Warto dobrze poznać miejsce, do którego aplikujemy jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. Proste fakty zaczerpnięte z oficjalnej witryny firmy mogą z jednej strony pomóc w przygotowaniu się do spotkania z rekruterem. Z drugiej zaś, odpowiedzieć na nurtujące pytania odnośnie branży, kultury organizacyjnej, a także rynku, na którym działa. 

Informacje o firmach w rejestrach podmiotów gospodarczych

Tu nie chodzi o to, by przeprowadzać jakieś śledztwo na temat potencjalnego pracodawcy. Warto po prostu przejrzeć rejestry CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) oraz KRS. Zapoznając się z kluczowymi informacjami, możemy potwierdzić dane dotyczące bieżącej działalności, zarządu, kapitału zakładowego. W ten sposób możemy uwiarygodnić niektóre informacje, które znalazły się w ogłoszeniu o pracę lub na stronie internetowej.

Szukanie informacji o firmie w mediach społecznościowych 

Nie jest tajemnicą, że sami pracodawcy, weryfikując aplikacje kandydatów, zaglądają czasem na ich media społecznościowe. Zdaniem ekspertów od HR to często kopalnia wiedzy na temat kompetencji, doświadczenia, czy podejścia do pracy danej osoby. 

Działa to jednak również w drugą stronę. Pamiętajmy – profile firmowe w mediach społecznościowych to często bardzo ważne źródło opinii osób, które miały już styczność z danym przedsiębiorstwem. Warto, co prawda, brać poprawkę na ewentualny hejt, czy złośliwość np. byłych pracowników. Niemniej, już sama aktywność w social mediach sporo może nam powiedzieć o kulturze organizacyjnej, poziomie komunikacji z otoczeniem, oraz działaniami CSR. 

Rankingi oraz informacje w prasie branżowej

To szczególnie ciekawe źródło informacji o potencjalnym pracodawcy. Wczytując się w artykuły na temat firmy, które pojawiły się w branżowych mediach, możemy dobrze poznać jej specyfikę, a także ocenić prestiż przyszłego miejsca pracy. 

Dla wielu kandydatów to bardzo ważny aspekt w analizowaniu swojego miejsca na rynku zatrudnienia. Warto przy tym uważać na różnego rodzaju fora dyskusyjne, szczególnie jeśli autorzy wpisów podpisują się pseudonimami. Nie zawsze w takim przypadku mamy do czynienia z wiarygodnym źródłem wiedzy na temat przedsiębiorstwa. 

Kontakt z pracownikami 

Szczególnie cenne mogą okazać się rozmowy z obecnymi pracownikami danej firmy. Najlepiej takimi, którzy z danym przedsiębiorstwem związani są od lat. Często tego typu opinie są najbardziej pomocne w podjęciu decyzji. O zdanie można też zapytać byłych pracowników danej organizacji. Ich odpowiedź na pytanie – dlaczego już tam nie pracują — może być dla nas szczególną wskazówką, czy warto wiązać się z danym pracodawcą, czy też wybrać inną propozycję.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!