fb

Pracownik wezwany do jednostki WOT. Co może pracodawca?

Są pierwsze firmy w kraju, których pracownicy, pełniący służbę żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej musieli w trybie alarmowym udać się do swojej jednostki. Póki co, dotyczy to jedynie części województwa podlaskiego, jednak patrząc na mapę gotowości WOT, to samo może dotyczyć firm w głębi kraju. Co może pracodawca?

Pracownik wezwany do jednostki WOT. Co może pracodawca?
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 listopada 2021

Pracownik w Wojskach Obrony Terytorialnej

Do tej pory nieobecność pracownika w zakładzie pracy spowodowana służbą w WOT dotyczyła częściej szkoleń, lub akcji związanych z pandemią. Teraz sytuacja zrobiła się o wiele poważniejsza, o czym przypomniał w poniedziałek Magazyn Firma, instruując przy okazji pracodawców, co mogą oni zrobić w sytuacji wezwania pracownika służącego WOT do jednostki w trybie alarmowym. 

W związku z poważną sytuacją na polsko-białoruskiej granicy, pierwsze wezwania związane z koniecznym wsparciem dla pograniczników, policji i wojska otrzymali terytorialsi z części województwa podlaskiego. 

Jesteś w WOT? Możesz trafić na polsko-białoruską granicę!Jesteś w WOT? Możesz trafić na polsko-białoruską granicę!Martyna Kowalska

Wezwanie pracownika do jednostki WOT

Jeżeli pracownik zostanie wezwany do pełnienia służby w trybie natychmiastowego wstawiennictwa, właściwa Wojskowa Komenda Uzupełnień ma obowiązek poinformować o tym fakcie pracodawcę konkretnego żołnierza. Wówczas, właściciel firmy zatrudniający terytorialsa nie ma obowiązku płacenia takiej osobie wynagrodzenia za dni pełnienia służby. W takiej sytuacji jego przełożony udziela mu urlopu bezpłatnego. Co ważne, musi się na niego zgodzić. 

Czy pracodawca żołnierza WOT może otrzymać odszkodowanie?

W prawie zamiast słowa odszkodowanie pojawia się określenie „rekompensata”. Faktycznie, pracodawca może w takim wypadku ubiegać się o zwrot wydatków związanych z koniecznością zatrudnienia na zastępstwo żołnierza nowego pracownika, lub wdrożenie do jego obowiązków innej osoby. Co do zasady zwrot środków dotyczy np. takich kosztów jak: odzież ochronna, ubezpieczenia związane z rodzajem wykonywanej pracy, a także badań lekarskich nowej osoby w firmie. 

Żołnierza WOT nie można zwolnić

Ze strony internetowej Wojsk Obrony Terytorialnej dowiadujemy się m.in. że od momentu doręczenia pracownikowi, który służy w WOT karty powołania, nie ma możliwości prawnej rozwiązania z taką osobą umowy o pracę. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której pracodawca ma podstawę np. do zwolnienia dyscyplinarnego. Podobnie jest w przypadku likwidacji firmy. Ochrona pracownika obowiązuje do czasu zakończenia służby terytorialsa w WOT. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!