Pracownik wezwany do jednostki WOT. Co może pracodawca?

Są pierwsze firmy w kraju, których pracownicy, pełniący służbę żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej musieli w trybie alarmowym udać się do swojej jednostki. Póki co, dotyczy to jedynie części województwa podlaskiego, jednak patrząc na mapę gotowości WOT, to samo może dotyczyć firm w głębi kraju. Co może pracodawca?

Pracownik wezwany do jednostki WOT. Co może pracodawca?
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 listopada 2021

Pracownik w Wojskach Obrony Terytorialnej

Do tej pory nieobecność pracownika w zakładzie pracy spowodowana służbą w WOT dotyczyła częściej szkoleń, lub akcji związanych z pandemią. Teraz sytuacja zrobiła się o wiele poważniejsza, o czym przypomniał w poniedziałek Magazyn Firma, instruując przy okazji pracodawców, co mogą oni zrobić w sytuacji wezwania pracownika służącego WOT do jednostki w trybie alarmowym. 

W związku z poważną sytuacją na polsko-białoruskiej granicy, pierwsze wezwania związane z koniecznym wsparciem dla pograniczników, policji i wojska otrzymali terytorialsi z części województwa podlaskiego. 

Jesteś w WOT? Możesz trafić na polsko-białoruską granicę!Jesteś w WOT? Możesz trafić na polsko-białoruską granicę!Martyna Kowalska

Wezwanie pracownika do jednostki WOT

Jeżeli pracownik zostanie wezwany do pełnienia służby w trybie natychmiastowego wstawiennictwa, właściwa Wojskowa Komenda Uzupełnień ma obowiązek poinformować o tym fakcie pracodawcę konkretnego żołnierza. Wówczas, właściciel firmy zatrudniający terytorialsa nie ma obowiązku płacenia takiej osobie wynagrodzenia za dni pełnienia służby. W takiej sytuacji jego przełożony udziela mu urlopu bezpłatnego. Co ważne, musi się na niego zgodzić. 

Czy pracodawca żołnierza WOT może otrzymać odszkodowanie?

W prawie zamiast słowa odszkodowanie pojawia się określenie „rekompensata”. Faktycznie, pracodawca może w takim wypadku ubiegać się o zwrot wydatków związanych z koniecznością zatrudnienia na zastępstwo żołnierza nowego pracownika, lub wdrożenie do jego obowiązków innej osoby. Co do zasady zwrot środków dotyczy np. takich kosztów jak: odzież ochronna, ubezpieczenia związane z rodzajem wykonywanej pracy, a także badań lekarskich nowej osoby w firmie. 

Żołnierza WOT nie można zwolnić

Ze strony internetowej Wojsk Obrony Terytorialnej dowiadujemy się m.in. że od momentu doręczenia pracownikowi, który służy w WOT karty powołania, nie ma możliwości prawnej rozwiązania z taką osobą umowy o pracę. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której pracodawca ma podstawę np. do zwolnienia dyscyplinarnego. Podobnie jest w przypadku likwidacji firmy. Ochrona pracownika obowiązuje do czasu zakończenia służby terytorialsa w WOT. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!