Jak zostać żołnierzem Wojska Polskiego?

Od ponad roku każda osoba, która chce zostać żołnierzem Wojska Polskiego, może to zrobić przez internet lub Wojskowe Centra Rekrutacji. Od września 2020 roku procedura jest znacznie ułatwiona. Jak wygląda droga do polskiego munduru? Wyjaśniamy.

Jak zostać żołnierzem Wojska Polskiego?
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 listopada 2021

Reforma systemu rekrutacji do Sił Zbrojnych RP

Ponad rok temu wdrożono nowe rozwiązania, z których może skorzystać każdy Polak, który chce zostać żołnierzem Wojska Polskiego. Cały proces rekrutacji został znacznie uproszczony, co nie znaczy, że droga do munduru jest prosta. 

Chcesz wstąpić do wojska? Skorzystaj z aplikacji mobilnejChcesz wstąpić do wojska? Skorzystaj z aplikacji mobilnejMichał Górecki

Rekrutacja do Wojska Polskiego przez internet

Oprócz dobrze znanej ścieżki przez Wojskową Komendę Uzupełnień istnieje możliwość wzięcia udziału w rekrutacji w formie elektronicznej. W pierwszym kroku należy wejść na stronę internetową www.zostanzolnierzem.pl.

Pod tym adresem znajduje się Portal Rekrutacyjny do Wojska Polskiego. To kolejna obok ePUAP możliwość złożenia swojej aplikacji do wojska. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, „kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu zostanzolnierzem.pl otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania”. Wizyta na podanej stronie jest zatem pierwszym krokiem w szeregi Wojska Polskiego

Droga do armii przez Wojskowe Centrum Rekrutacji (WCR)

Wojskowe Centrum Rekrutacji to miejsce, w którym w ciągu dwóch dni kandydat do wojska może odbyć rozmowę kwalifikacyjną,rozmowę z psychologiem oraz stanie przed komisją lekarską. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a specjaliści WCR wydadzą pozytywną opinię, kandydat otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe, nazywane fachowo służbą przygotowawczą.

Szkolenie podstawowe 

Trzecim krokiem do armii jest szkolenie podstawowe, które trwa maksymalnie 30 dni, a nie 90 jak to było przed reformą. Nie oznacza to, że w tym czasie kandydat nauczy się mniej. W programie szkolenia zachowano najważniejsze elementy przygotowania dla osób, które nigdy dotąd nie miały styczności z wojskiem oraz nie składały wojskowej przysięgi. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat, już jako żołnierz, zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zapoznany zostanie z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach”. Do niedawna całość procesu rekrutacji do wojska, łącznie ze służbą przygotowawczą trwała około 190 dni. Teraz jest to możliwe w ciągu maksymalnie 50 dni. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!