Masowe zgłoszenia do terytorialsów. Dziesiątki tys. Polaków chcą bronić ojczyzny

Wojska Obrony Terytorialnej przekazały, że właśnie przełamana została kolejna bariera liczebności Wojsk Obrony Terytorialnej. — W nasze szeregi wstąpił 31-tysięczny żołnierz WOT. Jak terytorialsi wspierają polską społeczność? Jakie mają cele? Co trzeba zrobić, by zostać terytorialsem?

Masowe zgłoszenia do terytorialsów. Dziesiątki tys. Polaków chcą bronić ojczyzny
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 23 listopada 2021

Potencjał patriotyczny Polaków

Wspólnota żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji wspierania i obrony lokalnych społeczności to właśnie WOT — Wojska Obrony Terytorialnej

Pracownik wezwany do jednostki WOT. Co może pracodawca?Pracownik wezwany do jednostki WOT. Co może pracodawca?Michał Górecki

- Sytuacje kryzysowe w naszej Ojczyźnie wyzwalają potencjał patriotyczny drzemiący w Polakach i masowo zgłaszają się oni do terytorialsów. Zaledwie w sierpniu przekroczony został stan 30 tys., a dziś już 31 — tysięczny żołnierz przekroczył bramę koszar WOT - przekazuje zespół prasowy terytorialsów.

Zaznacza, że jest to kolejny, ważny krok na drodze do osiągania zdolności operacyjnych formacji. 

- Konsekwentne budowanie liczebności formacji, w tym zwiększanie potencjału osobowego, stanowi swoistą kontrę do wypowiedzi osób uznawanych za ekspertów, którzy wielokrotnie byli zmuszani do zmiany swojej narracji co do kolejnych progów liczebności żołnierzy WOT, komentując, że oto formacja osiągnęła już maksymalny możliwy pułap. Planujemy, że na koniec bieżącego roku osiągniemy liczebność 32 tys. żołnierzy - zapewniają terytorialsi.

Terytorialsi w wielu miejscach są niezbędni

I okazuje się, że wbrew różnym opiniom, WOT to siły zbrojne z coraz silniejszymi korzeniami w lokalnych społecznościach.

O co chodzi w art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego? Czy Polska może z niego korzystać?O co chodzi w art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego? Czy Polska może z niego korzystać?Michał Górecki

- Misja wzmacniania odporności społecznej na kryzysy, została wielokrotnie wypełniona poprzez setki działań przeciwkryzysowych, w których brali udział nasi żołnierze. Pandemia, nawałnice, wichury oraz powodzie, a obecnie kryzys na granicy Polski, wymagają szybkiego reagowania i ciągłej gotowości. Działania te są widoczne w lokalnych społecznościach. Stąd również zwiększone zainteresowanie służbą - przekazuje WOT, dodając, że wydarzenia z ostatnich tygodni pokazały, że terytorialsi w wielu miejscach są niezbędni. Żołnierze-ochotnicy udowodnili swoją gotowość, profesjonalizm, bez obaw podjęli się najtrudniejszych zadań.

Zostań terytorialsem

Aby zostać żołnierzem, należy spełnić kilka podstawowych zasad: 

  • trzeba być pełnoletnim, 
  • mieć polskie obywatelstwo, 
  • być zdrowym i niekaranym. 

Ponadto nie można pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych.

Jesteś w WOT? Możesz trafić na polsko-białoruską granicę!Jesteś w WOT? Możesz trafić na polsko-białoruską granicę!Martyna Kowalska

- Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata. Aby dołączyć do terytorialsów, można złożyć wniosek o powołanie do WOT w WKU właściwym dla miejsca zameldowania osobiście lub pocztą. Natomiast do listy spraw urzędowych, jakie można załatwić przez Internet dołączono możliwość złożenia wniosku o powołanie do Wojsk Obrony Terytorialnej — zachęcają terytorialsi, dodając, że aby to zrobić, trzeba skorzystać z platformy ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej dostępnej na stronie www.epuap.gov.pl. Należy wejść w zakładkę „bezpieczeństwo narodowe” i kliknąć „spełnianie powszechnego obowiązku obrony”.

WOT rekomenduje jednak kontakt z rekruterem bezpośrednio w Wojskach Obrony Terytorialnej. Rekruter weźmie pod opiekę każdego kandydata i pomoże przejść procedurę administracyjną. 

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej uruchomiło serwis internetowy dedykowany rekrutacji.  Pod adresem www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, każdy kto myśli o wstąpieniu w szeregi terytorialsów może szybko i łatwo znaleźć bezpośredni kontakt do rekrutera ze swojego regionu.

 

Fot. DWOT

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!