Łączenie pracy z opieką nad dziećmi. Jak to wygląda w Polsce?
Prawie ¾ pracujących rodziców przyznaje, że w firmie, w której pracują, mają odpowiednie warunki do łączenia pracy z życiem rodzinnym. Według ponad połowy – polityka prorodzinna jest ważna dla ich pracodawców. Taki obraz wyłania się z najnowszego badania Kantar przeprowadzonego dla Ministerstwa Rodziny.
- Martyna Kowalska
- /
- 23 listopada 2021
Polityka prorodzinna w firmie?
Wyniki najnowszego badania na temat pracy zawodowej i życia rodzinnego skomentowała minister Marlena Maląg. „Wzmacnianie rodzin, realizacja skutecznej polityki prorodzinnej nie może być pełna bez udziału pracodawców” – powiedziała.
Według badania 72% polskich pracowników zgadza się ze stwierdzeniem, że każda firma powinna prowadzić własną politykę prorodzinną. Z tą opinią częściej zgadzają się kobiety (74%), niż mężczyźni (72%). Choć trzeba przyznać, że różnica wskazań w tym przypadku jest bardzo niewielka.
73% ankietowanych twierdzi, że ich pracodawca stworzył właściwe warunki do łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym.
Czym jest Strategia Demograficzna 2040Anna Malinowska
Prorodzinność – nowa strategia firm na rynku pracy?
Nikt nie ma wątpliwości, że w ostatnich miesiącach konkurencja na rynku pracy znacznie się zagęszcza. Kandydaci do pracy, wybierając pracodawcę zwracają uwagę nie tylko na tak oczywiste kwestie jak rodzaj umowy, wynagrodzenie, lokalizacja zakładu, ale także na to, czy pracodawca prowadzi własną politykę prorodzinną – przynajmniej tak twierdzi ministerstwo rodziny. W większości firm tego typu działania określane są strategią „work-life balance”. Na te kwestie zwraca uwagę wg badania 75% ankietowanych.
Co ciekawe, takie podejście dotyczy zarówno osób, które posiadają dzieci do 17. roku życia, jak i planujących dopiero założenie rodziny. Odsetek ten wynosi aż 93% w przypadku osób mających trójkę lub więcej dzieci.
Praca i rodzina
Ze wcześniejszego badania, przeprowadzonego na potrzeby opracowania Strategii Demograficznej 2040 wynika, że dla 41% ankietowanych „na podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka duży wpływ ma pewność i stabilność zatrudnienia”. Obok mieszkania to jeden z kluczowych czynników – zauważa MRiPS.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.