ZDJĘCIA. Nowe umundurowanie strażaków. Jest zupełnie inne niż dotychczasowe

Niedawno weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Wprowadza ono nowy typ strażackiego ubioru. Podstawowym wymaganiem takiego umundurowaniu jest jego wykorzystanie w warunkach służby koszarowej w jednostkach ratowniczo-gaśniczych oraz w warunkach służby w systemie ośmiogodzinnym.

ZDJĘCIA. Nowe umundurowanie strażaków. Jest zupełnie inne niż dotychczasowe
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 17 listopada 2021

Skąd te zmiany?

- Zmieniamy umundurowanie, które pamięta jeszcze lata 90. Zmieniamy umundurowanie służbowe, dowódczo-sztabowe, koszarowe na nowoczesne, które będzie odpowiednie do warunków atmosferycznych panujących obecnie - powiedział dla Polskiego Radia mł. bryg. Daniel Mucha z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.

Strażacy z OSP z dodatkami do emerytur i świadczeniami za akcjeStrażacy z OSP z dodatkami do emerytur i świadczeniami za akcjeMikołaj Frączak

Daniel Mucha zwrócił w rozmowie uwagę, że strażacy w swoich obecnych mundurach straszliwie się pocą, jest im okropnie gorąco przy temperaturze 30 st. Celsjusza. - Są to sztuczne materiały, dawnego typu, które zupełnie nie przepuszczają powietrza. Nie ma żadnego komfortu, jeśli chodzi o użytkowanie takiego munduru - przyznał w Polskim Radiu.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. poz 1795) weszło w życie 1 października. Póki co trwają testy nowego umundurowania. Temat nie jest zupełnie nowy, bo już od zeszłego roku mówiło się o planowanych zmianach.

Natomiast 12 listopada Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej opublikowała dokumentację techniczno-technologiczną nowego wzoru umundurowania strażaków PSP.- Ubiór służbowy zastępuje dotychczas funkcjonujący rodzaj ubioru o tej samej nazwie, oraz tzw. odzież specjalną (ubrania dla kadry dowódczo-sztabowej oraz ubranie koszarowe). Nowe umundurowanie służbowe bazuje na koncepcjach wypracowanych przez inne służby mundurowe, opracowanych na bazie wojskowego munduru polowego wz. 2010. Podstawowym wymaganiem stawianym nowemu umundurowaniu jest jego wykorzystanie w warunkach służby koszarowej w jednostkach ratowniczo-gaśniczych oraz w warunkach służby w systemie ośmiogodzinnym – informuje Komenda Główna PSP.

Jak będą wyglądać mundury strażaków?

Główne przedmioty umundurowania służbowego będą w większości w kolorze piaskowym z czarnymi dodatkami. 

Ważna zmiana ws. numeru alarmowego 998Ważna zmiana ws. numeru alarmowego 998Michał Górecki

- Wybrany kolor, w przeciwieństwie do znajdującej zastosowanie w ubiorach dotychczasowego wzoru  czerni, ma ograniczyć skutki oddziaływania termicznego promieniowania słonecznego w codziennym użytkowaniu i wydłużyć okres użytkowania przedmiotów ubioru służbowego z racji większej trwałości tkaniny — przekazuje KG PSP.

W skład zestawu wejdą:

  • czarne buty z oddychającą membraną, z wierzchnią warstwą skórzana lub tekstylną (w zależności od wykonywanych obowiązków służbowych),
  • spodnie służbowe z materiału typu ripstop,
  • koszula służbowa z długim rękawem z materiału typu ripstop,
  • koszula służbowa z krótkim rękawem z materiału typu ripstop,
  • bluza służbowa z materiału typu ripstop,
  • bluza typu polar z dzianiny typu polartec, w kolorze czarnym,
  • koszulka T-shirt, bawełniana z napisami w technice flock, (dopuszczone zostanie wykonywanie obowiązków służbowych w tej koszulce),
  • czapka z daszkiem z materiału typu ripstop,
  • czapka zimowa wełniana w kolorze z czarnym,
  • spodenki krótkie typu „bojówki” z materiału typu ripstop,
  • spodnie służbowe przeciwdeszczowe z materiału o właściwościach wodoodpornych,
  • kurtka służbowa z materiału o właściwościach wodoodpornych,
  • pasek do spodni tekstylny w kolorze czarnym.

Wprowadzone będą także: bielizna termoaktywna trudnozapalna, rękawice techniczne, płaszcz wyjściowy według nowego wzoru. Uwzględnione zostaną również oczekiwania kobiet: kapelusz do ubioru wyjściowego zostanie zastąpiony rogatywką i zostanie dopuszczone noszenie spodni do ubioru wyjściowego.

Projekt zakłada dwunastoletni okres przejściowy, w tym czasie dopuszcza się noszenie elementów według starego wzoru. Koszt wprowadzenia zmian opisanych w rozporządzeniu oszacowano na 115 milionów złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.