fb

Jesteś w WOT? Możesz trafić na polsko-białoruską granicę!

Podniesiono gotowość sił Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w odpowiedzi na wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy. Tuż przy zasiekach granicznych znajduje się największa, jak dotąd grupa migrantów z Bliskiego Wschodu. W poniedziałek ok. południa próbowali sforsować zabezpieczenia.

Jesteś w WOT? Możesz trafić na polsko-białoruską granicę!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 listopada 2021

Status Gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej

W związku z bardzo trudną sytuacją na polsko-białoruskiej granicy ogłoszono status gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej do natychmiastowego stawiennictwa. Chodzi o wsparcie służb, które na granicy polsko-białoruskiej znajdują się w gotowości odparcia masowego, nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów. „Podnosimy gotowość naszych sił do wsparcia Straży Granicznej w odpowiedzi na agresywne działania strony białoruskiej” - poinformował w poniedziałek (08.11) rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Marek Pietrzak.

Które województwa w gotowości WOT?

Powołania w trybie natychmiastowego wstawiennictwa w ciągu sześciu godzin mogą spodziewać się żołnierze WOT z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego. Z kolei możliwość powołania w ciągu 12 godzin dotyczy województwa mazowieckiego. Możliwe powołanie w ciągu doby dotyczy żołnierzy WOT z aż sześciu województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. 

Od g. 10.30 100 procent żołnierzy 1,2,4 BOT jest w 6-godzinnej got. do działania. Żołnierze! Sprawdźcie wyposażenie i środki łączności, powiadomcie pracodawców i bliskich!" - napisano na profilu Wojsk Obrony Terytorialnej w serwisie Twitter.

Czym jest Legia Akademicka? Piąta edycja wojska dla studentówCzym jest Legia Akademicka? Piąta edycja wojska dla studentówMichał Górecki


Powołania póki co nie powinni się spodziewać żołnierze WOT z pozostałych regionów – wynika z publikowanej w mediach społecznościowych mapy.

Kto aktualnie broni polskiej granicy?

Jak wynika z filmów publikowanych przez władze, obecnie na granicy oprócz Straży Granicznej znajdują się żołnierze Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze Policji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!