fb

Jesteś w WOT? Możesz trafić na polsko-białoruską granicę!

Podniesiono gotowość sił Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w odpowiedzi na wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy. Tuż przy zasiekach granicznych znajduje się największa, jak dotąd grupa migrantów z Bliskiego Wschodu. W poniedziałek ok. południa próbowali sforsować zabezpieczenia.

Jesteś w WOT? Możesz trafić na polsko-białoruską granicę!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 listopada 2021

Status Gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej

W związku z bardzo trudną sytuacją na polsko-białoruskiej granicy ogłoszono status gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej do natychmiastowego stawiennictwa. Chodzi o wsparcie służb, które na granicy polsko-białoruskiej znajdują się w gotowości odparcia masowego, nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów. „Podnosimy gotowość naszych sił do wsparcia Straży Granicznej w odpowiedzi na agresywne działania strony białoruskiej” - poinformował w poniedziałek (08.11) rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Marek Pietrzak.

Które województwa w gotowości WOT?

Powołania w trybie natychmiastowego wstawiennictwa w ciągu sześciu godzin mogą spodziewać się żołnierze WOT z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego. Z kolei możliwość powołania w ciągu 12 godzin dotyczy województwa mazowieckiego. Możliwe powołanie w ciągu doby dotyczy żołnierzy WOT z aż sześciu województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. 

Od g. 10.30 100 procent żołnierzy 1,2,4 BOT jest w 6-godzinnej got. do działania. Żołnierze! Sprawdźcie wyposażenie i środki łączności, powiadomcie pracodawców i bliskich!" - napisano na profilu Wojsk Obrony Terytorialnej w serwisie Twitter.

Czym jest Legia Akademicka? Piąta edycja wojska dla studentówCzym jest Legia Akademicka? Piąta edycja wojska dla studentówMichał Górecki


Powołania póki co nie powinni się spodziewać żołnierze WOT z pozostałych regionów – wynika z publikowanej w mediach społecznościowych mapy.

Kto aktualnie broni polskiej granicy?

Jak wynika z filmów publikowanych przez władze, obecnie na granicy oprócz Straży Granicznej znajdują się żołnierze Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze Policji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!