Czym jest Legia Akademicka? Piąta edycja wojska dla studentów

W rozpoczętym niedawno roku akademickim zrealizowana zostanie piąta już edycja projektu „Legia Akademicka”. Jest ona adresowana do studentów, którzy chcą pełnić służbę wojskową. Również w tym roku będzie składała się z części teoretycznej i praktycznej.

Czym jest Legia Akademicka? Piąta edycja wojska dla studentów
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 listopada 2021

Legia Akademicka 2021/2022

Zgłoszenia studentów chętnych do udziału w Legii Akademickiej przyjmowane będą do 20 listopada 2021 roku. Są one wysyłane bezpośrednio przez rektorów uczelni wyższych lub osoby, które zostały do tego upoważnione przez władze uczelni. Jak wyjaśniono na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki O realizację zadania mogą ubiegać się uczelnie nadzorowane przez Ministra Edukacji i Nauki, w tym uczelnie publiczne oraz uczelnie niepubliczne, które w roku akademickim 2020/2021 kształcą co najmniej 200 studentów na studiach stacjonarnych”.

Na to przedsięwzięcie ma trafić około miliona złotych. Dysponentem środków jest w tym przypadku minister edukacji i nauki. 

Chcesz wstąpić do wojska? Skorzystaj z aplikacji mobilnejChcesz wstąpić do wojska? Skorzystaj z aplikacji mobilnejMichał Górecki


Harmonogram Legii Akademickiej

W roku akademickim 2021/2022 projekt będzie realizowany według ustalonego harmonogramu. Cytujemy za komunikatem MEiN: 

    - do 20 listopada 2021 r. – przesyłanie przez uczelnie zgłoszeń do udziału w projekcie,

    - do 20 grudnia 2021 r. – wyłonienie uczelni, które wezmą udział w projekcie,

    - od 1 stycznia 2022 r. do 30 maja 2022 r. – realizowanie części teoretycznej szkolenia i przesyłanie do szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego powołań na ćwiczenia wojskowe w ramach programu,

    - do 30 czerwca 2022 r. – złożenie raportu końcowego z realizacji zadania oraz rozliczenie kosztów.

Na czym polega Legia Akademicka? 

W swoich założeniach „Legia Akademicka” jest projektem adresowanym do wszystkich tych studentów, którzy są zainteresowani pełnieniem zawodowej służby wojskowej. 

W teoretycznej części szkolenia, uczestnicy odbędą program zgodny z wytycznymi Ministra Obrony Narodowej. Z kolei na część praktyczną będą składać się zajęcia organizowane w dwóch modułach – podstawowym oraz podoficerskim. Każdy z nich trwa po 15 godzin, z czego dwie ostatnie godziny przewidziane są na egzamin. 

Popularność Legii Akademickiej

Projekt „Legia Akademicka” jest prowadzony od 2017 roku. Do tej pory, w czterech edycjach Legii Akademickiej (2017-2021) wzięło udział 16 tysięcy studentów z całej Polski. Dotychczasowa realizacja programu kosztowała budżet państwa nieco ponad 3 mln złotych.

Moduł oficerski w ramach Legii Akademickiej

W bieżącym roku akademickim MON uruchomiło moduł oficerski w ramach Legii Akademickiej. Jest to na razie projekt pilotażowy. Jest on przeznaczony dla tych studentów, którzy z powodzeniem ukończyli moduł podoficerski. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!