Ogromna popularność Profilu Zaufanego. Posiada go już 13 mln Polaków

10 lat po powstaniu Profilu Zaufanego, liczba użytkowników tego narzędzia przekroczyła 13 mln. Warto przy tym zaznaczyć, że zdecydowana większość rejestracji przypada na… ostatnie dwa lata. 

Ogromna popularność Profilu Zaufanego. Posiada go już 13 mln Polaków
  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 listopada 2021

Profil Zaufany bije rekordy popularnością

10. rocznica powstania Profilu Zaufanego zbiega się w czasie z absolutnym rekordem popularności tej usługi. Przypomnijmy, dzięki profilowi zaufanemu można potwierdzić swoją tożsamość w internecie, np. załatwiając zdalnie swoje sprawy w urzędach i instytucjach państwowych. Mówiąc bardziej precyzyjnie indywidualny PZ jest przypisany bezpośrednio do numeru PESEL użytkownika, a zatem stanowi zbiór danych o konkretnej osobie. 

Na co pozwala Profil Zaufany?

Kancelaria premiera przytacza kilka przykładów działań, które są możliwe dzięki Profilowi Zaufanemu. Są to np. możliwość logowania do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), konta usług administracji państwowej „Mój Gov”. 

Dzięki PZ istnieje także możliwość wysłania pisma ogólnego do urzędu, wnioskowania online o odpisu z USC, meldunku i wymeldowania, zgłoszenia narodzin dziecka, sprawdzenia liczby punktów karnych oraz korzystania z aplikacji mObywatel, która jest wirtualnym i coraz popularniejszym portfelem na dokumenty. Dzięki niej prawo jazdy, dowód osobisty, czy rejestracyjny można mieć w telefonie komórkowym. 

Jak rośnie popularność Profilu Zaufanego? 

Jak zauważa KPRM, mimo że profil zaufany powstał w 2011 roku, to do 2016 roku korzystało z niego około 400 tys. osób, głównie urzędników. Pierwszy milion osiągnięto dopiero w 2017 roku. Prawdziwy boom przypadł na czas pandemii. 12 lutego 2020 roku, tuż przed pierwszym stwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 osiągnięto (dopiero!) 4 mln użytkowników. Kilka dni temu, 9 listopada 2021 roku aktywowano... 13-milionowy Profil Zaufany. 

Jak założyć profil zaufany przez wideorozmowę?Jak założyć profil zaufany przez wideorozmowę?Mikołaj Frączak

Jak założyć Profil Zaufany?

Obecnie najszybszą metodą na wyrobienie PZ jest pośrednictwo banku. Obecnie taka możliwość istnieje w następujących instytucjach finansowych PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych (np. Grupa BPS) oraz platforma Envelo.

Od 17 czerwca 2021 roku istnieje możliwość wyrobienia pełnoprawnego Profilu Zaufanego za pośrednictwem wideorozmowy z urzędnikiem. 

Osoby zainteresowane utworzeniem swojego PZ mogą skorzystać z tej strony internetowej znajdującej się w domenie rządowej

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!