Nowe zakazy, mniej swobody i większe uprawnienia mundurowych przy granicy
Do Marszałka Sejmu w trybie pilnym trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw. Dlaczego rząd chce zmian? Co zmieni nowelizacja ustawy?
- Monika Świetlińska
- /
- 16 listopada 2021
Konieczność wprowadzenia zmian
Za zmiany w ustawie odpowiedzialne jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Projekt ten na celu ma zapewnienie skuteczności działań podejmowanych przez Straż Graniczną przy granicy w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego. Ma na celu także poprawę bezpieczeństwa funkcjonariuszy Straży Granicznej realizujących zadania związane z ochroną granicy państwowej.
Konieczność wprowadzenia zmian wiąże się bezpośrednio z utrzymującym się kryzysem na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej.
Oczywiście wolność poruszania się po terytorium Polski zapewnia Konstytucja, ale daje też możliwość "wprowadzenia ograniczeń, gdy są one konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej albo wolności i praw innych osób."
W projekcie przewidziano szereg wyjątków od zakazu. Zakaz przebywania będzie oznaczony tablicami z napisem "Obszar objęty zakazem przebywania — wejście zabronione".
Co zmieni nowelizacja ustawy?
1. "Polega na stworzeniu możliwości wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze strefy nadgranicznej oraz określeniu wyjątków od zakazu — czytamy w projekcie. Projekt przewiduje również dodanie przepisu karnego wprowadzającego sankcje dla osób niestosujących się do zakazu.
Czym jest strefa nadgraniczna? To obszar gmin przyległych do granicy państwowej, a na odcinku morskim – do brzegu morskiego. W przypadku, gdy szerokość strefy nadgranicznej nie osiąga w ten sposób 15 km, włącza się do strefy również obszar gmin bezpośrednio sąsiadujących z gminami przyległymi do granicy państwowej (lub brzegu morskiego).
25 mln euro na ochronę polsko-białoruskiej granicy. UE stawia jednak warunek.Martyna Kowalska
2. Zmiana (...), ze względu na sytuacje związane z próbą siłowego przekraczania granicy, zakłada rozszerzenie katalogu środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze Straży Granicznej, o plecakowe miotacze substancji obezwładniających. Obecnie strażnicy mogą używać jedynie ręcznych miotaczy, granatów łzawiących i innych urządzeń. Aktualnie plecakowe miotacze wykorzystywane są jedynie przez policję. Jak zapewniają projektodawcy, gdyby straż nie otrzymała takiego uprawnienia, mogłoby to skutkować używaniem przez SG broni palnej
3. Kolejną zmianą w projekcie jest zniesienie limitu wiekowego dla kandydatów do służby w Straży Granicznej, uregulowanie kwalifikacji zawodowych wymaganych do mianowania funkcjonariuszy Straży Granicznej na stanowisko służbowe.
4. Ponadto projektowana ustawa proponuje dokonanie zmian w ustawie o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Dzięki niej podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania, miałyby otrzymać rekompensatę za czas jego obowiązywania.
Kiedy wejdzie w życie ustawa?
"Proponuje się, aby (...) weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia — ze względu na trwające zagrożenie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego — z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku" - czytamy w projekcie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.