25 mln euro na ochronę polsko-białoruskiej granicy. UE stawia jednak warunek.

Jak podało Polskie Radio 24, w piątek trwają negocjacje między KE, państwami członkowskimi i Europarlamentem na temat przyszłorocznego budżetu. W jego ramach 25 mln euro ma trafić na ochronę granicy między Polską a Białorusią. Jest jednak jeden warunek.

25 mln euro na ochronę polsko-białoruskiej granicy. UE stawia jednak warunek.
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 listopada 2021

Pieniądze na ochronę, ale nie na mur

Pieniądze, które jest gotowa przeznaczyć Bruksela, mogą trafić na wzmocnienie infrastruktury, urządzenia i system nadzoru, drony czy wozy specjalistyczne. Fundusze z UE nie mogą jednak zostać przeznaczone na jakąkolwiek fizyczną barierę między krajami. Odpada więc możliwość finansowania z unijnych pieniędzy budowy muru czy systemu zasiek. Przypomnijmy, na takie właśnie fizyczne zabezpieczenia wskazuje Warszawa, jako skuteczną inwestycję w poprawę bezpieczeństwa wschodniej granicy naszego kraju oraz Unii Europejskiej. 

Pracownik wezwany do jednostki WOT. Co może pracodawca?Pracownik wezwany do jednostki WOT. Co może pracodawca?Michał Górecki

Różnice zdań w sprawie muru

Z relacji wynika, że w sprawie budowy ewentualnej fizycznej bariery między Polską a Białorusią różnice zdań widoczne są we władzach Wspólnoty. O ile Komisja Europejska stawia sprawę jasno, nie zgadzając się na taką inwestycję, w opinii szefa Rady Europejskiej sprawa ta jest „wciąż otwarta” – informuje PR24

Przypomnijmy, w ostatnim czasie ze strony władz poszczególnych państw UE do Warszawy napływa wiele deklaracji politycznego wsparcia, co z pewnością jest argumentem także wobec Komisji Europejskiej. Szefowie rządów wielu krajów Wspólnoty przypominają, że granica polsko-białoruska jest także wschodnią granicą Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen. 

Granica polsko-białoruska

Od kilku miesięcy reżim Aleksandra Łukaszenki sprowadza migrantów, głównie z krajów Bliskiego Wschodu i wysyła ich na swoją granicę z Polską oraz Litwą, by dalej przedostali się na zachód Europy. Kulminacyjnym momentem był 8 listopada 2021 roku, kiedy w okolicach Kuźnicy pojawiły się setki, jeśli nie tysiące migrantów gotowych do sforsowania zabezpieczeń zainstalowanych przez stronę polską. Na wschodnie rubieże kraju skierowano tysiące żołnierzy oraz służb mundurowych, których zadaniem jest obecnie ochrona integralności terytorialnej granicy.

Postępowanie Mińska potępiła zgodnie społeczność międzynarodowa. W Unii Europejskiej mówi się o nowych sankcjach, jakie miałyby uderzyć w Białoruś.

Linia graniczna między Polską a Białorusią liczy 418 kilometrów. Według oficjalnych danych znajduje się na niej 13 przejść granicznych, w tym siedem drogowych i 5 kolejowych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!