fb

NBP: Będzie nowy banknot „Obrona Polskiej Granicy Wschodniej”. Emisja w trybie nadzwyczajnym!

Narodowy Bank Polski w trybie pilnym i przyspieszonym wyemituje banknot i monetę „Obrona Polskiej Granicy Wschodniej” – poinformował w poniedziałek (15.11) prezes NBP prof. Adam Glapiński.

NBP: Będzie nowy banknot „Obrona Polskiej Granicy Wschodniej”. Emisja w trybie nadzwyczajnym!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 listopada 2021

Banknot i moneta „Obrona Polskich Granic”

Na razie nie przedstawiono projektu kolekcjonerskiej monety oraz banknotu, które mają być poświęcone „Obronie Polskiej Granicy Wschodniej”. Wiadomo jednak, że w tej sprawie prezes Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję, że ich emisja ma zostać przeprowadzona w trybie przyspieszonym oraz nadzwyczajnym.

Duże zainteresowanie monetami i banknotami kolekcjonerskimi

Przypomnijmy, ostatnia emisja monety oraz banknotu kolekcjonerskiego poświęconego osobie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Przed oddziałami NBP w całym kraju ustawiały się długie kolejki chętnych.

Można się spodziewać, że podobnie może być w przypadku zapowiedzianej właśnie emisji. Będzie to pierwszy banknot kolekcjonerski odnoszący się do jakichkolwiek bieżących wydarzeń. Zwykle dotyczą one postaci i wydarzeń historycznych.

https://www.dziennikprawny.pl/pl/a/o-co-chodzi-w-art-4-traktatu-polnocnoatlantyckiego-czy-polska-moze-z-niego-korzystachttps://www.dziennikprawny.pl/pl/a/o-co-chodzi-w-art-4-traktatu-polnocnoatlantyckiego-czy-polska-moze-z-niego-korzystacMichał Górecki

NBP i prawo do emitowania monet i banknotów.

Jak przypomniano w komunikacie: Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!