NBP: Będzie nowy banknot „Obrona Polskiej Granicy Wschodniej”. Emisja w trybie nadzwyczajnym!

Narodowy Bank Polski w trybie pilnym i przyspieszonym wyemituje banknot i monetę „Obrona Polskiej Granicy Wschodniej” – poinformował w poniedziałek (15.11) prezes NBP prof. Adam Glapiński.

NBP: Będzie nowy banknot „Obrona Polskiej Granicy Wschodniej”. Emisja w trybie nadzwyczajnym!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 listopada 2021

Banknot i moneta „Obrona Polskich Granic”

Na razie nie przedstawiono projektu kolekcjonerskiej monety oraz banknotu, które mają być poświęcone „Obronie Polskiej Granicy Wschodniej”. Wiadomo jednak, że w tej sprawie prezes Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję, że ich emisja ma zostać przeprowadzona w trybie przyspieszonym oraz nadzwyczajnym.

Duże zainteresowanie monetami i banknotami kolekcjonerskimi

Przypomnijmy, ostatnia emisja monety oraz banknotu kolekcjonerskiego poświęconego osobie Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Przed oddziałami NBP w całym kraju ustawiały się długie kolejki chętnych.

Można się spodziewać, że podobnie może być w przypadku zapowiedzianej właśnie emisji. Będzie to pierwszy banknot kolekcjonerski odnoszący się do jakichkolwiek bieżących wydarzeń. Zwykle dotyczą one postaci i wydarzeń historycznych.

https://www.dziennikprawny.pl/pl/a/o-co-chodzi-w-art-4-traktatu-polnocnoatlantyckiego-czy-polska-moze-z-niego-korzystachttps://www.dziennikprawny.pl/pl/a/o-co-chodzi-w-art-4-traktatu-polnocnoatlantyckiego-czy-polska-moze-z-niego-korzystacMichał Górecki

NBP i prawo do emitowania monet i banknotów.

Jak przypomniano w komunikacie: Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!