Sprzedaż z TAX FREE. Mało czasu na rejestrację

Niewiele ponad miesiąc pozostał przedsiębiorcom, którzy po 1 stycznia chcą sprzedawać towary w systemie TAX FREE. Pozwala ona na zwrot podatku VAT podróżnym spoza UE, robiącym zakupy w Polsce. W związku ze zmianą prawa potrzeba jest rejestracja!

Sprzedaż z TAX FREE. Mało czasu na rejestrację
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 listopada 2021

Na czym polega TAX FREE? 

TAX FREE to nic innego jak mechanizm, pozwalający na zwrot podatku od towarów i usług (VAT) podróżnym, którzy pochodzą spoza Unii Europejskiej, dokonują zakupy w Polsce, ale wybrane towary zabierają za granicę Wspólnoty. To dobra zachęta do zakupów np. dla Ukraińców pracujących w Polsce, ale jeżdżących czasem w swoje rodzinne strony. Warunkiem jest wydanie w polskim sklepie minimum 200 złotych, otrzymanie paragonu i dokumentu TAX FREE oraz wywiezienie towaru w stanie nienaruszonym poza granicę UE. Fakt ten musi zostać potwierdzony przez celnika pracującego na przejściu granicznym. 

Czym jest Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych?Czym jest Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych?Michał Górecki

Jak zarejestrować się w systemie TAX FREE? 

Jak wynika ze statystyk przedstawionych przez Krajową Administrację Skarbową, do tej pory w nowym systemie TAX FREE zarejestrowało się 800 przedsiębiorców. 

Procesu rejestracji można dopełnić, nie ruszając się z biura, domu, lub prowadzonego przez siebie sklepu. Trzeba wejść na PUESC, czyli Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Tam należy zgodnie z instrukcją wypełnić formularz rejestracyjny. Jeśli posiadamy wszystkie wymagane dane, nie powinno zabrać nam to zbyt wiele czasu. 

W trakcie rejestracji „nastąpi weryfikacjaczy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT i czy ma co najmniej jedną kasę rejestrującą on-line. Są to warunki niezbędne do tego, aby sprzedawać towary w systemie TAX FREE od początku 2022 roku” – zastrzega KAS. 

Co zmienia się w TAX FREE od 2022 roku? 

Zgodnie z zapowiedziami Krajowej Administracji Skarbowej do końca 2021 roku obowiązuje tradycyjny, papierowy obieg dokumentów. Wywóz towarów poza granice Polski i Unii Europejskiej jest potwierdzany za pomocą pieczęci wbitej przez celnika. 

Taka forma przechodzi już do historii bowiem, jak informuje KAS - „Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy zarejestrowani i działający w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów TAX FREE w formie elektronicznej”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!