Obowiązkowa rezerwacja wizyt w skarbówce ma już rok. Co się zmieniło?

Minął rok od momentu, kiedy w środku drugiej fali pandemii Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła usługę rezerwacji wizyt w urzędach skarbowych. Teraz fiskus publikuje liczby, z których wynika, że pandemiczne rozwiązanie jest niezwykle popularne.

Obowiązkowa rezerwacja wizyt w skarbówce ma już rok. Co się zmieniło?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 listopada 2021

Krótsza obsługa podatnika w skarbówce

Czas to pieniądz. Doskonale zdają sobie sprawę z tego przedsiębiorcy, których często irytuje konieczność długiego oczekiwania w kolejce. Pandemiczne rozwiązanie polegające na umawianiu się na wizyty w urzędzie skarbowym nieoczekiwanie rozwiązało ten problem. Dziś jak chwali się skarbówka, średni czas obsługi podatnika wynosi obecnie 14 minut. To oznacza, że jeśli interesant pojawi się w urzędzie o umówionej godzinie, wszelkie formalności nie powinny zabrać mu więcej czasu niż… 14 minut. 

Jak często podatnicy odwiedzają urzędy skarbowe?

Od momentu uruchomienia możliwości umawiania się na wizyty w urzędzie skarbowym, z opcji tej skorzystało już 4 mln 753 tys. podatników. Średnio wychodzi więc około 400 tys. wizyt każdego miesiąca. 

Nie ma odwrotu. Podatkowy Polski Ład z podpisem PrezydentaNie ma odwrotu. Podatkowy Polski Ład z podpisem PrezydentaMichał Górecki

Najczęstsze powody odwiedzania skarbówki

Krajowa Administracja Skarbowa informuje, że najczęstszym powodem wizyt obywateli w US jest konieczność uzyskania zaświadczenia – to 30% wszystkich wizyt. Nieco mniejsze zainteresowanie związane jest z obszarem podatków majątkowych – 27% przypadków. Podium zamykają sprawy deklaracji oraz zeznań podatkowych – 12%. 

Jakie sprawy można załatwić w urzędzie skarbowym zdalnie? 

Nie zawsze wizyta w urzędzie skarbowym jest konieczna. KAS przypomina, że coraz więcej spraw w tego typu urzędach można załatwić bez wychodzenia z domu, czy biura. Służy temu strona internetowa www.podatki.gov.pl.

Trudno ocenić w jakim stopniu to rozwiązanie już przyczyniło się do redukcji kolejek w skarbówce. Niemniej w połączeniu z możliwością obowiązkowego umawiania wizyt w urzędzie z pewnością wpłynęło na skrócenie czasu, jaki podatnicy tracą na urzędnicze formalności. 

Urząd skarbowy wysyła SMS-y

Od września 2021 roku urząd skarbowy, w którym umówiliśmy się na wizytę przypomni z wyprzedzeniem o zaplanowanym terminie spotkania. Warunkiem jest umówienie się przez internet oraz podanie numeru telefonu komórkowego we wskazanym polu. 

Dodatkowym udogodnieniem jest wprowadzona na stronie do rezerwacji wizyt wyszukiwarka spraw, która ułatwia określenie celu wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy wpisać słowa kluczowe, a system sam podpowie, co powinno znaleźć się w danym polu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!