Rząd przedłużył Program Rozwoju Obszarów Wiejskim (PROW 2014-2020)

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 został przedłużony do 2022 roku. To oznacza, że operacje przeprowadzone przy udziale unijnych funduszy z tego obszaru mogą być rozliczane do końca 2025 roku – informuje rząd.

Rząd przedłużył Program Rozwoju Obszarów Wiejskim (PROW 2014-2020)
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 listopada 2021

Rozliczenie PROW 2014-2020 do 2025 roku

Przedłużenie działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 roku oznacza, że zgodnie z zasadą „N+3” operacje dokonane przy udziale tego mechanizmu mogą być rozliczane aż do 2025 roku. 

PROW – więcej możliwości załatwiania spraw online

Przy tej okazji rząd przyjął przepisy, które umożliwiają rolnikom załatwienie szeregu spraw w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przez internet. Jak wyjaśnia resort odpowiedzialny za ten obszar - „obecnie, mimo że wnioski składane są w formie elektronicznej za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej ARiMR, to wymiana korespondencji oraz doręczenia w dalszym ciągu odbywają się w formie papierowej”.

To oznacza, że jeśli jakieś postępowanie zostało zainicjowane na wniosek złożony drogą elektroniczną, można będzie wymieniać korespondencję w tej sprawie przez internet. W ten sam sposób będą mogły być doręczane pisma w danej sprawie. Ministerstwo rolnictwa zaznacza jednak, że skorzystanie z tego rozwiązania będzie całkowicie dobrowolne. Rolnicy, którzy wolą mieć wszystko na papierze, w dalszym ciągu będą otrzymywać dokumenty „po staremu”. 

Elektroniczna wymiana dokumentów pozwoli jednak na przyspieszenie doręczenia wymiany korespondencji. Przyniesie także wymierne korzyści związane z obniżeniem kosztów całego procesu obsługi. 

Łatwiejszy dostęp do środków na walkę z suszą

Rząd zdecydował także m.in. o uproszczeniu procedur związanych z przygotowaniem do realizacji działań, których celem jest walka ze skutkami suszy oraz zwiększenie retencji wód. „Do tej pory funkcjonowała skomplikowana procedura uzyskiwania zgód na realizację prostych działań, które przeciwdziałają skutkom suszy na obszarach wiejskich. Zniechęcała ona właścicieli gruntów rolnych do podejmowania działań w  tym zakresie” – tłumaczy resort rolnictwa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!