Wojsko ćwiczy na wschodzie z zagranicznymi sojusznikami

Do 26 listopada żołnierze z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii na terenie województw: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego brali udział w ćwiczeniu taktycznym. — Dzięki tego rodzaju ćwiczeniom Wojsko Polskie doskonali interoperacyjność z wojskami sojuszniczymi oraz rozwija umiejętności współdziałania poszczególnych rodzajów wojsk — przekazało Wojsko Polskie.

Wojsko ćwiczy na wschodzie z zagranicznymi sojusznikami
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 29 listopada 2021

Ćwiczenia żołnierzy trwają 

- Wojsko Polskie szkoli się, podnosi swoją gotowość bojową i dzięki temu Polska jest bezpieczna. Chcę bardzo mocno podkreślić również, że ćwiczą żołnierze z 16. Dywizji Zmechanizowanej. To żołnierze, którzy na co dzień bronią naszej granicy, odpierają ataki hybrydowe dokonywane przez reżim Łukaszenki, a więc bronią granicy Polski, jednocześnie broniąc granicy Unii Europejskiej. Jesteśmy im za to wdzięczni - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami biorącymi udział w ćwiczeniu Tumak-21.

Jak zostać żołnierzem Wojska Polskiego?Jak zostać żołnierzem Wojska Polskiego?Michał Górecki

W ramach Tumaka-21 mieszane pododdziały z Polski i czterech krajów-sojuszników wykonywały marsze, działania patrolowe po drogach publicznych oraz zadania ogniowe na poligonie. Głównym epizodem ćwiczenia było forsowanie rzeki Narew w rejonie Nowogrodu.

Żołnierze wracają na wschód

Jak przypomniał szef MON, dopiero od roku to miejsce wróciło, jako miejsce do ćwiczeń Wojska Polskiego, po wielu latach, kiedy było opuszczone. 

- To jest też taki bardzo mocny, silny znak tego, że wojsko wraca do wschodniej części Polski. Przez lata wojsko miało ograniczone możliwości ćwiczenia właśnie w tej części naszego kraju. Jednostki wojskowe były likwidowane - powiedział Błaszczak.

Najważniejszym celem prowadzonego przez ostatnie dwa tygodnie ćwiczenia było sprawdzenie stopnia przygotowania jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej do prowadzenia działań taktycznych oraz przemieszczenie do rejonu operacyjnego przeznaczenia. 

Chcesz wstąpić do wojska? Skorzystaj z aplikacji mobilnejChcesz wstąpić do wojska? Skorzystaj z aplikacji mobilnejMichał Górecki

- To także sprawdzian gotowości do prowadzenie działań we współdziałaniu z sojusznikami z batalionowej grupy bojowej eFP oraz żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej - wskazał dział prasowy Wojska Polskiego.

Jak zaznaczył minister, taka współpraca i wsparcie sojusznicze są niezwykle istotne właśnie dziś, kiedy Polska, ale także Litwa, Łotwa zmagają się z zagrożeniami hybrydowymi.

Fot. 16 Dywizja Zmechanizowana

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!