Rozwód - co warto o nim wiedzieć?

Według wielu statystyk — rozwód stanowi jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w dorosłym życiu. Równie wysoko plasuje się śmierć bliskiej osoby czy utrata pracy. Zawarcie małżeństwa to z założenia długofalowy projekt — w niektórych sytuacjach w miarę upływu lat może dojść do rozejścia się dróg małżonków czy stopniowych narastających konfliktów.

Rozwód - co warto o nim wiedzieć?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 10 grudnia 2021

Gdy urosną one do rangi problemów i różnic nie do pogodzenia — wówczas jednym z rozwiązań jest rozwód w Gdańsku. Wiele par usiłuje korzystania np. z poradni małżeńskiej, jednak nie zawsze ta droga przynosi oczekiwany skutek, albo jedna ze stron nie chce już podejmować prób ratowania związku. Jak zatem przejść przez ten etap jak najłagodniej?

  1. Rozwód — co poprzedza orzeczenie rozwodu?
  2. Jak napisać pozew rozwodowy?
  3. Rozwód — początek nowego etapu w dorosłym życiu

Rozwód — co poprzedza orzeczenie rozwodu?

Doświadczony adwokat rozwodowy w Gdańsku przeprowadzi przez ten proces od A do Z. Nie każdy musi znać się na wszystkich aspektach prawnych, z jakimi wiąże się rozwód.

Jeżeli doszło do rozkładu pożycia małżeńskiego, a małżonkowie nie chcą podejmować jakichkolwiek prób ratowania związku — wówczas jednym z rozwiązań wydaje się być pozew o rozwód. W trakcie trwania procesu, zanim dojdzie do orzeczenia rozwodu — sąd określa o tym, komu przydzieli przyznanie władzy rodzicielskiej oraz dokona podziału majątku byłych małżonków.

Przyczyny ustalenia nieważności małżeństwa są rozpatrywane indywidualnie — adwokat z Gdańska specjalizujący się w prowadzeniu spraw rozwodowych będzie mógł podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w tej materii. 

Same przyczyny rozwodów mogą być różne — alkoholizm, narkomania — to dopiero ułamek spośród trudności, jakie mogą pojawić się w małżeństwie i utrudnić prowadzenie rodziny.

Jak napisać pozew rozwodowy?

Adwokat z Gdańska przeprowadzi kompleksowo przez wszystkie etapy, z którymi wiąże się rozwód, w tym również z napisaniem pozwu. Wszelkie szczegóły, które mogą okazać się przydatne przed uruchomieniem postępowania można znaleźć na https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/adwokat-gdansk-rozwod/. Warto przy tym zaznaczyć, że prawo polskie jednoznacznie określa, że przesłanką w sprawie rozwodowej jest trwały i zupełny rozkład pożycia. Postępowanie rozwodowe zaczyna się od złożenia przez jednego z małżonków pozwu. 

Złożenie tego dokumentu wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty, która jest stała i wynosi 600 zł. W przypadku, gdy osoba składająca wniosek wykazuje się złą sytuacją materialną — wówczas sąd może zwolnić z takich opłat.

Złożenie pozwu rozwodowego to stała i jednorazowo płatna kwota 600 zł. W przypadku złej sytuacji finansowej można wnioskować o zwolnienie z opłat sądowych.

Taki pozew musi być zawarty w formie pisemnej i zawierać takie elementy jak: datę oraz adres odpowiedniego sądu okręgowego, dane powoda oraz osoby pozwanej, a także tytuł pozwu. Już na etapie tego tytułu może on wskazywać czy mamy do czynienia z orzekaniem o winie czy też bez. Równie istotne jest także wskazanie żądania oraz określenie, kto ma pokryć koszty takiego procesu.

Rozwód — początek nowego etapu w dorosłym życiu

Trwały rozkład pożycia, podział majątku wspólnego, ustalenie opieki nad dziećmi — to wszystko z czym kojarzy nam się sprawa rozwodowa. Skorzystanie z fachowych porad prawnych może oszczędzić wiele czasu, stresu i wszelkich negatywnych emocji, z jakimi można się zetknąć na tym etapie życia. Warto podejść do tego racjonalnie, starać się wyciszyć swoje odczucia i przeobrazić je na budowanie skojarzeń z nowym rozdziałem w życiu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!