Rejestracja pojazdu 2022

Od 31 stycznia 2022 roku kupując samochód na rynku wtórnym, będzie można pozostawić jego dotychczasowe tablice rejestracyjne, nawet jeśli auto pochodzi z innego powiatu, czy województwa. Jak będzie wyglądała rejestracja pojazdu 2022? Odpowiadamy.

Rejestracja pojazdu 2022
  • Michał Górecki
  • /
  • 13 grudnia 2021

Rejestracja pojazdu 2022 – pozostawienie starych tablic

Zupełnie nowe przepisy wejdą w życie ostatniego dnia stycznia 2022 roku i wynikają z ustawy z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy — Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Pozwolą na ograniczenie formalności oraz zaoszczędzenie około 100 złotych. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli np. mieszkaniec Starachowic (wyróżnik na tablicach TST) zakupi auto w Warszawie, które było zarejestrowane na Mokotowie (wyróżnik WE), nie będzie musiał zmieniać tablic rejestracyjnych i w dalszym ciągu będzie mógł jeździć na stołecznych tablicach. Określenie „nie będzie musiał”, nie oznacza, że np. z racji lokalnego patriotyzmu nie będzie mógł zmienić „blach”. Prawo zostawia to decyzji jego i po części urzędnika (zaraz wyjaśnimy dlaczego).

Kiedy znikną nalepki kontrolne na szybę samochodu?Kiedy znikną nalepki kontrolne na szybę samochodu?Martyna Kowalska

Skąd jest samochód? Tego nikt nie będzie już widział

Nowe prawo ograniczy możliwość rozpoznania, gdzie obecnie zarejestrowany jest dany samochód. Zresztą i teraz podobnie jest z autami w leasingu, z zastrzeżeniem, że zawsze zarejestrowane są w miejscu właściwym dla siedziby leasingodawcy, a nie faktycznego użytkownika. Taki „manewr” pozwoli na zaoszczędzenie na nowych tablicach około 100 złotych. Sprawi również, że auto od wyjazdu salonu do kasacji będzie mogło jeździć na tych samych numerach, niezależnie od tego ilu właścicieli i z jakich zakątków polski posiadało dane auto. Podobne rozwiązanie jest stosowane m.in. w Norwegii. 

Rejestracja 2022 – urzędnik może odmówić zatrzymania tablic!

Nie będzie jednak aż tak łatwo. Na przeszkodzie pozostawienia tablic będzie mógł stanąć… urzędnik w wydziale komunikacji. Stanie się tak np. w sytuacji, jeśli dotychczasowe tablice będą zniszczone lub będą wybite wg nieaktualnego wzoru. Przypomnijmy, od lipca 2018 roku obowiązują zwężone o zaledwie 5 mm litery wyróżnika województwa i powiatu. 

Pozostawienie tablic w historii polskiej motoryzacji

Możliwość pozostawienia numerów rejestracyjnych to zupełnie nowy przepis w polskim prawie. Przypomnijmy przed wprowadzeniem „białych” tablic 1 maja 2000 roku, w czasach, w których obowiązywał stary wzór rejestracji (białe litery na czarnym tle), istniał obowiązek wymiany numerów za każdym razem, kiedy nowy właściciel pojazdu był zameldowany w innym województwie. Przed 1999 rokiem, kiedy istniało 49 województw, był to więc częsty proceder. Ten sam pojazd, w ciągu swojej eksploatacji mógł posiadać nawet kilka różnych numerów. 

Ta sama zasada obowiązywała w latach 2000-2022, z zastrzeżeniem, że obowiązkowa zmiana dotyczyła sytuacji, w której nowy właściciel pochodził z innego powiatu, niż poprzedni.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!