Kiedy znikną nalepki kontrolne na szybę samochodu?

Co jakiś czas słyszymy o rychłym pożegnaniu z nalepkami kontrolnymi z numerem rejestracyjnym na szybę samochodu. Jak się okazuje, na likwidację tzw. trzeciej tablicy rejestracyjnej jeszcze chwilę poczekamy. Znamy jednak termin likwidacji, tego nielubianego przez kierowców obowiązku.

Kiedy znikną nalepki kontrolne na szybę samochodu?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 października 2021

Czym jest nalepka kontrolna?

Nalepka kontrolna wydawana jest od maja 2000 roku, czyli od chwili wprowadzenia nowych (białych) tablic rejestracyjnych. Ma prostokątny kształt o wymiarach 50x100 mm z zaokrąglonymi bokami. Jest wydawana zarówno do tablic zwyczajnych, indywidualnych, jak również dedykowanych pojazdom zabytkowym (żółte tablice). Pod względem graficznym naniesiony jest na nią numer rejestracyjny pojazdu, wyróżnik międzynarodowy PL, a także flaga polski. Co ciekawe, flaga nie została zastąpiona w 2006 roku symboliką unijną, jak było to w przypadku samych tablic.

Czy nalepki kontrolne są obowiązkowe?

Zgodnie z przepisami, właściciel pojazdu, jest zobowiązany umieszczeniem nalepki w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Kto kupował samochód na polskim rynku wtórnym, wie, ile zachodu kosztuje odlepienie jednorazowej naklejki. Zgodnie z prawem nie można bowiem jeździć z dwiema różnymi nalepkami. Wygląda jednak na to, że ten przepis, już wkrótce zniknie z polskiego systemu prawnego. Jego dni są właściwie policzone. 

Producenci tablic rejestracyjnych postulują… zmianę czcionkiProducenci tablic rejestracyjnych postulują… zmianę czcionkiMichał Górecki

Czy nalepki kontrolne znikną z szyb?

Za zniesieniem nalepek kontrolnych stoi pakiet deregulacyjny, któremu zawdzięczamy m.in. brak obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego czy prawa jazdy. Już od grudnia 2021 roku, zniknąć ma obowiązek zakupu nalepki, a to oznacza pierwszą korzyść – oszczędność 18 złotych i 50 groszy. Całkowite pożegnanie z naklejkami planowane jest na 4 września 2022 roku. Wówczas ten przepis ma wejść w życie w całości. 

Prawo do zachowania starych tablic rejestracyjnych

Likwidacja nalepek kontrolnych to jednak nie wszystko. Od 30 stycznia 2022 roku zniknie obowiązek zmiany numerów rejestracyjnych na pojeździe, który został zakupiony z terenu innego powiatu. 

Dotyczy to także aut wykupionych z leasingu. Warunkiem jest jednak posiadanie najnowszego wzoru tablic rejestracyjnych, czyli z nadrukowanym laserowo wizerunkiem orła, umieszczanym w górnej części, między wyróżnikiem powiatu a numerem. Fakt, trzeba się przyjrzeć, żeby go dostrzec. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!