fb

Producenci tablic rejestracyjnych postulują… zmianę czcionki

Zmianę czcionki i kolorystyki tablic rejestracyjnych postulują przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Tablic Rejestracyjnych. Z pomysłem zgłosili się do jednego z posłów, który w formie interpelacji przekazał sprawę do ministerstwa infrastruktury. 

Producenci tablic rejestracyjnych postulują… zmianę czcionki
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 września 2021

Zmiana wzoru tablic rejestracyjnych?

Obecne tablice rejestracyjne stosowane są w Polsce od ponad 21 lat, dokładnie od maja 2000 roku. W międzyczasie przechodziły różnego rodzaju „liftingi” polegające m.in. na zmianie kroju liter „M” i „W” czy dodaniu na bocznym niebieskim pasku symboliki unijnej, zamiast flagi polskiej (tzw. euroband). Ostatnie zmiany wprowadzono trzy lata temu przez kosmetyczne zwężenie liter wyróżników powiatów (o 5 mm) oraz dodanie niewielkiego wizerunku orła na środkowej części tablicy.

Jak się okazuje, branża produkująca tablice ma nowy pomysł, na bardziej radykalne zmiany, które istotnie zmieniłyby wygląd polskich tablic rejestracyjnych. Do jakich wniosków po 21 latach stosowania obecnego wzoru doszli ich producenci?

Kupujesz samochód? Wkrótce zostawisz stare tablice rejestracyjneKupujesz samochód? Wkrótce zostawisz stare tablice rejestracyjneMichał Górecki

Nowa czcionka tablic rejestracyjnych?

Jak wynika z interpelacji posła Sławomira Skwarka do ministra infrastruktury, producenci tablic postulują m.in. zmianę czcionki używanej na tablicach. Pogrubienie kreski obecnych czcionek pozwoliłoby zwiększyć powierzchnię dla przyczepności folii termotransferowej, którą pokrywane są przetłoczenia, a tym samym zwiększyć trwałość i czytelność tablic rejestracyjnych”.

Co więcej, stowarzyszenie uważa, że zmiana kształtu cyfr i liter utrudni ich fałszowanie, przez przerabianie cyfry „8” na „3” oraz ułatwi maszynowy odczyt tablic w przypadku litery „O” oraz cyfry „0”. Zmiany mają ułatwić także pracę służb mundurowych, np. funkcjonariuszom drogówki, Inspekcji Transportu Drogowego czy Straży Granicznej. 

Nowe tablice rejestracyjne dla ciągników

Obecnie ciągniki rolnicze oraz motocykle mają dokładnie takie same tablice rejestracyjne. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Tablic Rejestracyjnych postuluje, by pojazdy wolnobieżne posiadały… pomarańczowe tablice. Podobne rozwiązania stosowane są w niektórych państwach UE np. w Austrii, Belgii, Danii, Holandii oraz u naszych sąsiadów na Litwie. 

Zmiany w przepisach dotyczących tablic rejestracyjnych

Jak pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym, od 31 stycznia 2021 roku będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych. Możliwe będzie zachowanie rejestracji używanej przez poprzedniego właściciela, nawet wtedy, kiedy jest on zameldowany w innym powiecie, czy województwie. Niektórzy już teraz zadają pytanie, czy przepis ten będzie mógł być stosowany, jeśli ministerstwo rzeczywiście wprowadziłoby nowy wzór rejestracji z odmienną czcionką. Wówczas pozostawienie starych tablic, mogłoby być niemożliwe. Wydaje się jednak, że jest za wcześnie na takie spekulacje, bowiem Ministerstwo Infrastruktury nie wypowiedziało się dotąd na temat ewentualnych zmian w wyglądzie aktualnie używanych tablic. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!