Będą srogie kary za niszczenie środowiska

Polska nie może być wysypiskiem Europy – zapowiada ministerstwo sprawiedliwości i zapowiada projekt nowelizacji ustawy dotyczącej przestępstw przeciwko środowisku. Nad nowym prawem pracuje m.in. ministerstwo klimatu i środowiska. 

Będą srogie kary za niszczenie środowiska
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 grudnia 2021

Natura lepiej chroniona

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba mówi wprost – „przepisy dotyczące przestępstw przeciwko środowisku będą przełomowe. - Zaostrzamy kary, by skuteczniej chronić naturę. Ułatwiamy egzekwowanie tych kar zwłaszcza w przypadku firm, a także odciążamy budżety samorządów, które często muszą płacić miliony za usuwanie niebezpiecznych odpadów” – wyjaśnił.

Zmiana dotyczy m.in. odpowiedzialności tzw. podmiotów zbiorowych za działanie szkodzące środowisku. W przeciwieństwie do obecnego stanu prawnego będzie można ścigać odpowiedzialne za takie przestępstwa spółki, w tym także ich prezesów czy zarządców. Dziś najpierw musi zostać prawomocnie skazana za to przestępstwo osoba fizyczna, np. prezes firmy, by odpowiedzialność za zniszczenie środowiska ponosiła także sama spółka” – wyjaśniono w komunikacie. 

Zgodnie z projektem, w przypadku „podmiotów zbiorowych” minimalna kara wzrośnie dziesięciokrotnie z 1 tys. do 10 tys. złotych.

Zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci – duża popularność elektronicznego formularzaZgłoszenia dzikich wysypisk śmieci – duża popularność elektronicznego formularzaMartyna Kowalska


Kary za składowanie niebezpiecznych odpadów

Mało tego, zaostrzone zostaną kary za składowanie niebezpiecznych odpadów. Za takie działania grozić będzie od 2 do nawet 12 lat więzienia. Przedstawiciele resortów sprawiedliwości oraz klimatu zapowiadają, że nie będzie zgody na przywóz od Polski odpadów niebezpiecznych. Dostęp do naszego rynku nie oznacza zgody np. na import śmieci z Niemiec czy Francji. W takich wypadkach również polskie przepisy będą surowo egzekwowane” – wyjaśniono w komunikacie. 

Obowiązek naprawienia szkody

Projekt nowelizacji ustawy zakłada także podniesienie minimalnych i maksymalnych stawek grzywny za zaśmiecanie miejsc publicznie dostępnych, a także lasów. Nowe rozwiązania mają pozwolić na orzeczenie wobec sprawcy takiego wykroczenia obowiązku posprzątania zanieczyszczonego terenu. „Ważną zachętą do naprawienia wyrządzonej szkody będzie możliwość zastosowania wobec sprawców czynów, którzy usunęli negatywne skutki swojej przestępczej działalności, nadzwyczajnego złagodzenia kary, a nawet odstąpienia od jej wymierzenia” – informuje ministerstwo sprawiedliwości.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!