FILMY. Gorzej na granicy jeszcze nie było. Będzie stan wojenny?

Cały świat przygląda się temu, co dzieje się na granicy Polski i Białorusi. O próbach dostania się przez migrantów do naszego kraju wiemy od dawna, ale nie były one tak nasilone jak wczoraj. — Dzisiaj zagrożone są stabilność i bezpieczeństwo całej UE — powiedział premier rządu.

FILMY. Gorzej na granicy jeszcze nie było. Będzie stan wojenny?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 9 listopada 2021

Kryzys na granicy

8 listopada ogromna grupa migrantów znajdująca się w okolicach Kuźnicy (woj. podlaskie) próbowała wtargnąć na teren Polski. Na szczęście służbom MSWiA i żołnierzom udało się powstrzymać pierwszą tego typu masową próbę naruszenia granicy. Nie było jeszcze tak źle, sytuacja nadal jest bardzo napięta.

- Uszczelnienie polskiej granicy to nasz interes narodowy. Ale dzisiaj zagrożone są stabilność i bezpieczeństwo całej UE. Ten hybrydowy atak reżimu Łukaszenki jest wymierzony w nas wszystkich. Nie damy się zastraszyć i będziemy bronić pokoju w Europie z naszymi partnerami z NATO i UE — pisał 8 listopada Mateusz Morawiecki, szef rządu.

Na tym nie koniec. Czy będzie stan wojenny?

We wtorek rano, 9 listopada, rzecznik prasowy rządu i Sekretarz Stanu KPRM, Piotr Müller, był gościem Wywiadu Wnet. W rozmowie Radia Wnet powiedział, że 180 km wzdłuż granicy to teren ściśle chroniony przez kilkanaście tysięcy polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Służby Granicznej. 

- W tej chwili oczywiście spodziewamy się kolejnych działań, podobnych do tych wczorajszych. Rano Mateusz Morawiecki i Minister Błaszczak byli na przejściu granicznym w Kuźnicy – powiedział w Radio Wnet Piotr Müller, dodając, że wczoraj wieczorem miało miejsce kilka prób nielegalnego przekroczenia granicy. 

Szacuje się, że przy polsko-białoruskiej granicy może być obecnie do 4 tysięcy migrantów. W samej Białorusi — do 20 tysięcy. Na tym jednak nie koniec — rzecznik rządu przypuszcza, że akcje, której przykład mieliśmy wczoraj, będą się powtarzać i nasilać.

Pracownik wezwany do jednostki WOT. Co może pracodawca?Pracownik wezwany do jednostki WOT. Co może pracodawca?Michał Górecki

- Przy takiej determinacji i jasnym celom reżimu Łukaszenki one będą się nasilały. Należy zwiększyć siły na granicy – powiedział w Radio Wnet Müller. Zaznaczył: - Nie ma decyzji ani przesłanek do wprowadzenia stanu wojennego.

Premier zagrzewa do obrony kraju

Oto wypowiedź z 9 listopada premiera Mateusza Morawieckiego do funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy:

"Czołem żołnierze, czołem funkcjonariusze, dziękuję bardzo, dziękuję za Waszą służbę, dziękuję za to co robicie. Miarą suwerenności państwa jest zdolność do obrony granic. To co widziałem tutaj przed chwilą — odebrałem meldunki pana ministra, panów generałów, panów pułkowników — to bardzo profesjonalna służba, bardzo dobrze zorganizowane działanie. Bardzo dobrze zorganizowane działania na każdym odcinku.

Kto by pomyślał jeszcze miesiąc, dwa miesiące temu, trzy miesiące temu, że będziemy się mierzyć z działaniami o charakterze żywych tarcz, bo reżim Łukaszenki używa cywili jako broni współczesnej wojny hybrydowej. To co widzimy dzisiaj to nowe metody.

Jesteś w WOT? Możesz trafić na polsko-białoruską granicę!Jesteś w WOT? Możesz trafić na polsko-białoruską granicę!Martyna Kowalska

Wy jesteście jednocześnie dla nas kluczowym bastionem, kluczową redutą, która ma bronić przed tymi nowymi metodami. I robicie to znakomicie. Robicie to nie tylko profesjonalnie, ale także z pełnym poszanowaniem godności człowieka, po jednej i po drugiej stronie granicy.

Przesyłamy jeden konwój humanitarny za drugim. One się odbijają od granicy. Jednocześnie też wiemy doskonale, (panowie generałowie poinformowali mnie o warunkach panujących po drugiej stronie), wiemy, że jest to w pełni zaplanowana akcja, która ma na celu naruszyć suwerenność naszego państwa. Dla nas to jest absolutnie jasne. Wiemy doskonale, że jest poszukiwanie słabych punktów.

I dziękuję także za połączenie tych wszystkich działań — logistycznych, typowo wojskowych, aprowizacyjnych, organizacyjnych i operacyjnych. To wszystko świadczy o znakomitej organizacji, o Waszej gotowości nie tylko do służby, ale gotowości do obrony, do skutecznej obrony naszej granicy.

Ustawa o obronie Ojczyzny. Czy wróci obowiązkowa, zasadnicza służba wojskowa?Ustawa o obronie Ojczyzny. Czy wróci obowiązkowa, zasadnicza służba wojskowa?Michał Górecki

Granica Polski, granica na wschodzie jest granicą też Unii Europejskiej. Wczoraj rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej, z premierami kilku państw. Każdy przesyła Wam wyrazy najwyższego szacunku, podziękowania za Wasze działania, za Waszą odwagę, za Waszą gotowość do służenia w każdej minucie, w każdej godzinie doby. To jest coś na co patrzą wszyscy.

I dziękuję Wam, że nie tylko jesteście tutaj na miejscu, ale też dostosowujecie się do zmieniających się warunków. Nie wiemy, co wymyśli jeszcze reżim Łukaszenki. Taka jest rzeczywistość. Ale jesteśmy wdzięczni, że w takiej też kooperacji — dziękuję panu ministrowi obrony narodowej, panu komendantowi Państwowej Straży Pożarnej, państwowej Straży Granicznej, komendantowi Policji, komendantom straży pożarnej, wszystkim służbom i oczywiście wszystkim żołnierzom, funkcjonariuszom, którzy tutaj są.

Jesteście na pierwszej linii frontu. Cała Polska jest Wam za to bardzo wdzięczna."

Fot. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej/KiKŚ — Konflikty i katastrofy światowe

Źródło: Radio Wnet

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!