Jak wyrobić nowy dowód osobisty – poradnik krok po kroku

Od 8 listopada 2021 roku osoby wnioskujące o dowód osobisty muszą zeskanować swoje odciski palców. Ruszyła właśnie nowa wersja Systemu Rejestrów Państwowych. Jak wyrobić nowy dowód osobisty? Jak wyglądają procedury?

Jak wyrobić nowy dowód osobisty – poradnik krok po kroku
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 listopada 2021

Czy konieczna jest wymiana starych dowodów osobistych?

Na początek ważne wyjaśnienie. Wprowadzenie nowego wzoru dowodów osobistych z drugą cechą biometryczną, w żadnym wypadku nie wiąże się z koniecznością wymiany dotychczasowych, ważnych dokumentów. To oznacza, że jeśli ważność naszego dokumentu mija np. dopiero w 2029 roku i nie zmienią się w nim istotne dane, dalej możemy posługiwać się starym dowodem. Także przy przekraczaniu wewnętrznych granic UE.

Dlaczego nowe dowody mają zapisane odciski palców?

Odciski palców nie są nanoszone graficznie na dokument – są one cyfrowo zapisane w warstwie elektronicznej dokumentu. To tak zwana druga cecha biometryczna. Pierwszą jest bowiem zdjęcie znajdujące się na dokumencie. Wprowadzenie zapisu linii papilarnych to wymóg Unii Europejskiej, który obowiązuje wszystkie kraje członkowskie w odniesieniu do dokumentów, na podstawie których można przekraczać wewnętrzne granice państw UE. 

Pierwotnie zmiana miała obowiązywać już od 2 sierpnia 2021 roku, jednak ze względu na konieczność wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń, Polska zdecydowała się przesunąć ten termin na listopad. Podobne wyjątki zastosowało także kilka innych państw członkowskich. 

Dodatkową cechą, która „wraca” na dokument jest podpis posiadacza dowodu osobistego. Przez kilka ostatnich lat nie był on nanoszony na dowód osobisty. 

Na których uczelniach działa mLegitymacja studencka?Na których uczelniach działa mLegitymacja studencka?Anna Malinowska


Po dowód osobisty – tylko do urzędu

W związku ze zmianami, pod koniec lipca zniesiono możliwość wnioskowania o dowód osobisty za pośrednictwem internetu. Teraz z uwagi na konieczność skanowania odcisków palców, wszelkie formalności można dopełnić jedynie w urzędzie gminy – informuje Kancelaria Premiera. Do urzędów gmin już dotarło 7450 skanerów, które umożliwiają odczyt linii papilarnych. 

Przy składaniu wniosku będziemy również poproszeni o złożenie podpisu na specjalnym polu wniosku, który będzie odwzorowany na awersie dokumentu. 

Kolejki po dowód osobisty?

Szacuje się, że od 8 listopada do końca br. z uwagi na utratę ważności, dokument będzie musiało wymienić około 100 tys. osób. W 2022 roku, dowody osobiste z tego samego powodu wymieni ponad 1,7 mln osób. 

Czym jest warstwa elektroniczna w dowodzie osobistym?

Warstwa elektroniczna w dowodzie osobistym nie jest niczym nowym. Ten element posiada każdy dowód wydany po 4 marca 2019 roku. Dzięki temu najważniejszy dokument tożsamości nie tylko pozwala na identyfikację w „realu”, ale także w sferze wirtualnej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!