Rusza projekt „Stabilna praca – silna rodzina”. Przewidziano ogromny budżet

57 mln złotych trafi na realizację projektu „Stabilna praca – silna rodzina”. W jego ramach publiczne służby zatrudnienia mogą tworzyć pilotażowe działania adresowane dla młodych mam oraz osób, które pozostają bierne zawodowo. 

Rusza projekt „Stabilna praca – silna rodzina”. Przewidziano ogromny budżet
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 22 października 2021

Nabór wniosków – „Stabilna praca – silna rodzina”

21 października ruszył nabór wniosków, które mogą składać publiczne służby zatrudnienia, czyli powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy. Dokumenty można składać do 12 listopada. Kluczowy jest tutaj pomysł na wdrożenie nowych metod lub sposobów pomocy zarówno dla osób bezrobotnych, poszukujących pracy, jak i pracodawców. 

Chodzi o rozwiązania systemowe. Możliwa jest tutaj współpraca z Ochotniczymi Hufcami Pracy, agencjami zatrudnienia, związkami zawodowymi, a także organizacjami zrzeszającymi pracodawców. 

Ustawa wzmacniająca pozycję konsumenta na rynku energii: co się zmienia?Ustawa wzmacniająca pozycję konsumenta na rynku energii: co się zmienia?Rafał Stępniewski


Pandemia i demografia wyzwaniami dla rynku pracy

Organizatorem naboru jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort zwraca uwagę, że „rynek pracy przechodzi zmiany, nie tylko te związane z pandemią koronawirusa, ale również z sytuacją demograficzną Polski. Naszym obowiązkiem jest szukanie takich rozwiązań, które w jeszcze większym stopniu uczynią rynek pracy przyjazny rodzinom, przywrócą na rynek osoby do tej pory bierne zawodowo, czy dadzą pracodawcom nowe, elastyczne narzędzia do zatrudnienia pracowników”.

Na początek pilotaż

Ministerstwo rusza właśnie z pilotażowym projektem. Chodzi o to, by wypracować najlepsze rozwiązania dla współczesnego rynku pracy w naszym kraju. Resort ujawnia, że w sposób szczególny będą premiowane projekty, które zawierają rozwiązania skierowane m.in. do osób wyłączonych z rynku pracy z powodu opieki nad dziećmi, osobami zależnymi lub seniorami. W tej grupie znalazły się inicjatywy adresowane do kobiet powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka, a także osób biernych zawodowo z grupy NEET (Nie uczące się, nie pracujące, nieszkolące się). 

Premiowane będą również projekty zawierające rozwiązania w zakresie zatrudniania pracowników w formie pracy zdalnej, które mieszkają na terenach zagrożonych trwałą marginalizacją. Mowa także o miastach średniej wielkości, które tracą funkcje społeczno-gospodarcze, a przecież takich w Polsce nie brakuje. 

Budżet programu „Stabilna praca – silna rodzina”.

Na realizację działań pilotażowych w omawianym projekcie, tylko w tym roku przeznaczonych zostanie aż 57 mln złotych. Pieniądze te pochodzą z rezerwy Funduszu Pracy. Projekty wybrane do realizacji, będą musiały zostać przeprowadzone do końca 2023 roku. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!