fb

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach przyjęta przez rząd

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Zmiany zaproponowało MSWiA. Nowe prawo ma usprawnić prowadzenie postępowań administracyjnych m.in. w sferze zezwoleń na pobyt oraz pracę. 

Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach przyjęta przez rząd
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 października 2021

Zmiany w ustawie o cudzoziemcach

Jak wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - „przepisy zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy o cudzoziemcach i niektórych innych ustaw mają usprawnić prowadzenie postępowań administracyjnych w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce, szczególnie w przypadku łączonych zezwoleń na pobyt i pracę, które są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy”.

Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Ile zarabiają?Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Ile zarabiają?Monika Świetlińska

Uproszczenia w ustawie o cudzoziemcach

Zmodyfikowane przepisy mają wprowadzić szereg uproszeń związanych z udzielaniem zezwoleń na pobyt czasowy i pracę. Rząd chce zrezygnować z obowiązku posiadania przez obcokrajowców miejsca zamieszkania oraz posiadania źródła stabilnego, regularnego dochodu. 

Zawarto jednak zapis, który zastępuje te obowiązki wymogiem otrzymywania przez pracownika z zagranicy wynagrodzenia, które nie będzie niższe niż ustawowe minima obowiązujące w Polsce.

Kiedy zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nie jest potrzebne?

W projekcie poszerzono również listę okoliczności, które zwalniają z wymogu posiadania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. „Wprowadzone zostanie także rozwiązanie przyspieszające uzyskanie takiego zezwolenia przez cudzoziemców zamierzających wykonywać pracę w podmiotach o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki” –poinformował resort spraw wewnętrznych.

Oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi 

Zmiany w przepisach o cudzoziemcach wprowadzą także nowe regulacje w zakresie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Okres dopuszczalnej pracy zostanie wydłużony do 24 miesięcy. 

Pewne ułatwienia zostaną zastosowane także przy wnioskowaniu o Kartę Polaka. Założono również szczególną regulację, która przewiduje uproszczony tryb udzielania zezwolenia na pobyt czasowy oraz zatrudnienie w przypadku postępowań, które zostały wszczęte przed 1 stycznia 2021 roku. 

Kiedy nowe przepisy o cudzoziemcach?

Teraz projekt ustawy trafi do parlamentu. Rząd chce, aby nowe przepisy weszły w życie w ciągu dwóch tygodni, licząc do dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!