MZ: Pracodawcy sprawdzą, którzy pracownicy są zaszczepieni. Na jakiej podstawie?

Od pewnego czasu pracodawcy apelują o możliwość sprawdzenia, którzy pracownicy są zaszczepieni przeciw COVID-19. Na jakiej podstawie? Jak się okazuje, stosowne narzędzie prawne przygotowywane jest obecnie przez ministerstwo zdrowia. Do czego taka wiedza jest potrzebna pracodawcom?

MZ: Pracodawcy sprawdzą, którzy pracownicy są zaszczepieni. Na jakiej podstawie?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 sierpnia 2021

Informacje o zaszczepieniu u pracodawcy

Póki co, pracodawcy nie mają skutecznego narzędzie prawnego, by dowiedzieć się, którzy pracownicy są zaszczepieni, a którzy nie. Tego typu informacje dotyczą bowiem kwestii zdrowotnych, a te, w myśl RODO są szczególnie wrażliwymi danymi. Pracodawcy zwracali jednak uwagę, że powinni mieć taką wiedzę. Zwracali uwagę m.in. na kwestie bezpieczeństwa oraz organizacji pracy. 

Na początku sierpnia Konfederacja Lewiatan przeprowadziła badanie, w którym aż 80% pracodawców stanęło na stanowisku, że powinni mieć oni dostęp do informacji, ilu zatrudnionych przeszło szczepienia przeciw COVID-19. Co więcej, chcą także wiedzieć, którzy konkretnie pracownicy poddali się szczepieniu. 

Segregacja sanitarna pracowników?Segregacja sanitarna pracowników?Monika Świetlińska

Ministerstwo Zdrowia o szczepieniach pracowników

Jak się okazuje, resort zdrowia już pracuje nad odpowiednimi przepisami, dzięki którym pracodawcy mają dowiedzieć się, którzy pracownicy są zaszczepieni, a którzy nie. W tym kontekście resort zapewnia, że nie chodzi tu np. o zwalnianie z pracy niezaszczepionych osób, a bardziej o odpowiednią organizację bezpiecznej pracy, która ograniczy ewentualne ryzyko transmisji wirusa, czy powstania ogniska zakażeń. 

Dane mogą pomóc także lepiej szacować ryzyko wystąpienia oraz skalę ewentualnych zachorowań w firmie, które mogłyby skutkować paraliżem lub ograniczeniem produkcji, opóźnieniami dostaw, wydłużoną obsługą klientów itd. 

Pracodawcy o planach resortu zdrowia

Prace nad przepisami, które pozwolą pracodawcom uzyskać informacje o zaszczepionych i niezaszczepionych pracownikach, skomentowała już Konfederacja Lewiatan. Mając na uwadze doświadczenia wyniesione z ostatniego 1,5 roku pandemii i w sytuacji zagrożenia czwartą falą zakażeń Covid-19, zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy staje się priorytetem. Na przedsiębiorcach ciąży odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo pracowników, klientów oraz sprawne funkcjonowanie firmy” – czytamy w stanowisku. 

W ocenie dyrektora departamentu pracy Konfederacji Lewiatan Roberta Lisickiego, tego typu informacje przełożą się na lepsze planowanie działania firmy. „Liczba bezpiecznych pracowników ma szczególne znaczenie dla stanowisk związanych z utrzymaniem ważnej infrastruktury czy przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności” – ocenia ekspert. 

Niemniej, należy się spodziewać, że nowe przepisy w tej materii mogą wywołać szeroką dyskusję. Nie obejdzie się zapewne bez kontrowersji i sporów — jeśli oczywiście przepisy wejdą w życie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!