1000 zł pomocy na 10 prosiąt w gospodarstwie. Zobacz jak rząd wspiera rolników

Afrykański Pomór Świń to dziś największe zmartwienie producentów trzody. Rząd proponuje pomoc. Wiemy, ile pieniędzy dostaną producenci trzody chlewnej, którzy prowadzili stado zarejestrowane na dzień 15 listopada 2022 roku.

1000 zł pomocy na 10 prosiąt w gospodarstwie. Zobacz jak rząd wspiera rolników
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 grudnia 2021

1000 zł pomocy na 10 prosiąt

Jak poinformowało w czwartek ministerstwo rolnictwa, pomoc wynosi 1000 złotych do każdych urodzonych 10 prosiąt. Pomoc ma być wypłacana łącznie do 5000 prosiąt, czyli 500 loch – wynika za komunikatu. Według ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Henryka Kowalczyka, to realna pomoc w tym trudnym czasie dla hodowców trzody chlewnej. Zależy nam, aby rolnicy nie likwidowali swoich hodowli. Jest to pomoc finansowa w postaci dopłaty 1000 zł do jednej lochy.  Szacowane koszty pomocy to ok. 400 mln zł.”– powiedział.

Walka z ASF. Nawet 100 tys. złotych na jedno gospodarstwo!Walka z ASF. Nawet 100 tys. złotych na jedno gospodarstwo!Mikołaj Frączak


Pomoc dla producentów trzody chlewnej

Kto może być beneficjentem tej pomocy? Ministerstwo sprawia sprawę jasno. Pieniądze otrzymają rolnicy utrzymujący lochy i produkujący prosięta urodzone w konkretnym gospodarstwie między 15.11.2021 r. a 31.03.2022 roku. Ważne, aby oznakowanie zwierząt zostało zgłoszone do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa najpóźniej do 15 kwietnia 2022 roku – informuje ARiMR. 

Warto pamiętać, że pomoc będzie przysługiwała wyłącznie w wypadku stad zarejestrowanych na dzień 15 listopada 2021 roku, a zatem nie będzie możliwości uzyskania pomocy na świeżo zarejestrowane stada.

Jak ubiegać się o pomoc?

Pomoc ma zostać udzielona wyłącznie na wniosek producenta rolnego. Dokument musi być złożony do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) między 1 a 30 kwietnia 2022 roku. Pieniądze, jeśli zostaną przyznane, trafią na konta bankowe hodowców najpóźniej do 30 czerwca 2022 roku. 

Ministerstwo zapowiada, że wniosek w tej sprawie będzie prosty. Osoba, która będzie go wypełniać, powinna wpisać podstawowe informacje o swoim gospodarstwie oraz swoje dane osobowe. Do tego konieczne będą dwa oświadczenia (cytujemy za komunikatem MRiRW):


  • oświadczenie o zgłoszeniu do 15 kwietnia 2022 r. oznakowania świń urodzonych od 15 listopada 2021 do 31 marca 2022 r. 

  • oświadczenie o zagrożeniu utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!