O co chodzi w nieruchomościowej części „Polskiego Ładu”?

„Polski Ład” – nazwa przedstawionego w sobotę (15.05) przez koalicję rządzącą programu odmieniana była w ostatni weekend przez wszystkie przypadki. Duże zainteresowanie wzbudziła nieruchomościowa część „nowej umowy społecznej” – jak nazywa zaprezentowany program premier.

O co chodzi w nieruchomościowej części „Polskiego Ładu”?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 maja 2021

Nowy Ład i mieszkania

Na początek warto zaznaczyć, że zaproponowane przez rząd rozwiązania ograniczają się do mniej lub bardziej rozwiniętych haseł i propozycji, a na szczegóły, jak zwykle w takich przypadkach jest zbyt wcześniej. Wiadomo, że premier rozpoczął w poniedziałek objazd kraju. Na początek do „Polskiego Ładu” ma przekonywać mieszkańców Lubelszczyzny, Podkarpacia oraz Małopolski.

Nieruchomościowa część „Polskiego Ładu” zawiera m.in. propozycję bonów mieszkaniowych oraz rządowego programu poręczeniowo-gwarancyjnego, który ma pomóc spłacić kredyty hipoteczne. Nad tym obszarem mają toczyć się prace w kierowanym przez wicepremiera Jarosława Gowina ministerstwie rozwoju, pracy i technologii.

Bon mieszkaniowy – jakie warianty?

Jednym z przedstawionych rozwiązań są dwa rodzaje bonu mieszkaniowego (społeczny i rodzinny), które mają być mechanizmem wspierającym finansowo osoby, w zakresie potrzeb związanych z zakupem mieszkania lub domu jednorodzinnego. W grę wchodzi także budowa.

Z informacji przedstawionych na stronie resortu rozwoju wynika, że wartość bonu będzie powiązana z liczbą osób wchodzących w skład jednego gospodarstwa domowego. Chodzi przede wszystkim o liczbę dzieci oraz osób niepełnosprawnych.

Propozycja społecznego bonu mieszkaniowego

Zgodnie z założeniami, społeczny bon mieszkaniowy będzie dedykowany tym osobom, które dotąd nie zakupiły własnego mieszkania, oraz mają problemy ze zdolnością kredytową. Jego realizacja ma być możliwa np. w Społecznych Inicjatywach Mieszkaniowych (Spółki SIM, o których pisaliśmy więcej tutaj), TBS-ach oraz spółdzielniach mieszkaniowych, od których wynajmowane lub nabywane będzie mieszkanie.

Wiadomo, że jednoosobowe gospodarstwo domowe mogłoby liczyć na wsparcie w wysokości 5 tys. złotych, małżeństwa bez dzieci – 10 tys. zł, małżeństwa z jednym dzieckiem 25 tys. zł, a z dwójką 40 tys. złotych.

Propozycja rodzinnego bonu mieszkaniowego

Tego rodzaju wsparcie miałoby trafić do gospodarstw domowych z co najmniej trójką dzieci lub osobami niepełnosprawnymi. Tu również wchodzi w grę przeznaczenie bonu na partycypację w SIM lub TBS-ach oraz na wkład mieszkaniowy w Spółdzielni Mieszkaniowej. Bon można będzie także spożytkować w przypadku nabycia mieszkania lub domu a także jego budowy.

„Jeżeli rodzina przed przyznaniem bonu nie posiadała własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego, albo jeżeli powierzchnia tego domu lub lokalu nie przekraczała 65 m2, wysokość rodzinnego bonu mieszkaniowego dla rodziny z trojgiem dzieci wyniesie 100 tys. zł. Kwota ta będzie dodatkowo podwyższana o 15 tys. zł za każde kolejne dziecko” – napisano na stronie resortu rozwoju.

W przypadku rodzin, które już posiadały mieszkanie o powierzchni większej niż 65 metrów kwadratowych, kwota bonu dla gospodarstwa domowego z trójką dzieci będzie sięgała 55 tys. złotych. Każde kolejne dziecko, to podwyżka jego wartości o kolejne 15 tys. złotych.

Realizacja bonu mieszkaniowego

Propozycja na obecnym etapie zakłada przyznawanie bonu na wniosek rodziny mocą decyzji terenowego oddziału ZUS. Będzie można go realizować od 1.01 do 31.12, roku następującego po roku jego przyznania. Za opłatą będzie można przedłużyć jego ważność o kolejny rok.

Program poręczeniowo-gwarancyjny dla spłaty kredytówPlan zakłada wsparcie osób, które posiadają zdolność kredytową, ale mają problem z wkładem własnym. Obecne założenia przewidują udzielenie gwarancji do 40% wartości mieszkania zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!