Ilu rodziców zrezygnowało z 300+? Liczba daje do myślenia
Na podstawie danych z ZUS możemy jedynie w przybliżeniu określić, ilu rodziców zignorowało możliwość ubiegania się o środki z programu Dobry Start. Ale i tak liczba daje do myślenia. Ilu rodziców zrezygnowało z pomocy rządu na dofinansowanie wyprawki?
- Martyna Kowalska
- /
- 1 grudnia 2021
Do kiedy można było ubiegać się o 300 plus?
Niewiele ponad tydzień temu, w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o tym, że rodzicie około 200 tysięcy dzieci, nie wnioskowali o środki z programu „Dobry Start”. Był to ostatni moment, kiedy można było nadrobić tę zaległość. Ostateczny termin na składanie wniosków minął dokładnie we wtorek 30 listopada. Jaki wniosek? W ostatnich dniach szturmu po 300+ nie było. Statystyki wyrażone w ogólnych liczbach, o których pisze ZUS, praktycznie nie drgnęły.
Setki tysięcy rodziców zignorowało 300+?Martyna Kowalska
Dzieci bez 300+
Posiłkując się komunikatem ZUS opublikowanym w ostatni dzień przyjmowania wniosków liczbę 200 tysięcy dzieci bez 300+ można pozostawić jako… nadal aktualną. Oczywiście mówimy tutaj o pewnym przybliżeniu, ponieważ publikowane dane są na pewnym stopniu ogólności.
Według stanu na dzień 30.11.2021 „ZUS wypłacił blisko 1,3 mld zł na ponad 4,3 mln dzieci. Uprawnionych do wsparcia jest ok. 4,5 mln”. To oznacza, że w dalszym ciągu mówimy o potężnej grupie rodzin, która ze wsparcia nie skorzystała.
Dlaczego rodzice nie wnioskują o 300+
Odpowiedź wskazująca na ignorowanie rządowego programu byłaby jednak najprostszym rozwiązaniem. Trudno nawet oszacować, jaki odsetek rodzin pozostających bez 300+ stanowią rodzice z grupy osób wykluczonych cyfrowo, którzy nie dali sobie rady z elektronicznym trybem ubiegania się o rządowe wsparcie. Z drugiej jednak strony, trzeba przyznać, że ZUS oferował takim osobom dość szeroką pomoc w formalnościach. Można ją było uzyskać w oddziałach zakładu, a także w placówkach pocztowych, które w pewnym momencie włączyły się do akcji pomocy w przesłaniu odpowiedniego wniosku w wersji cyfrowej.
Wnioski 300+ dla osoby niepełnosprawnej
Nie wiadomo też, ile osób nie złożyło wniosku, w związku z oczekiwaniem na finał postępowania ws. orzeczenia o niepełnosprawności dziecka w wieku 20-24 lata. Jak informuje ZUS, w takim przypadku wniosek o świadczenie można będzie jeszcze złożyć, jednak wyłącznie korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS.
Dla kogo 300+?
Przypomnijmy. Świadczenie „Dobry start” wynoszące 300 złotych na dziecko uczęszczające do szkoły można uzyskać raz w roku, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych limit wieku jest wyższy i wynosi 24 lata.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.