Dobrowolne ubezpieczenia w ZUS 2022. Co się zmienia?

Od początku 2022 roku wchodzą w życie zmiany w przepisach regulujących zasady obejmowania i ustawania ubezpieczeń dobrowolnych – emerytalnego, rentowych i chorobowego. Jeśli komuś zdarzy się nieterminowe opłacenie składek, nie będzie go dotyczyło ustanie ubezpieczenia.

Dobrowolne ubezpieczenia w ZUS 2022. Co się zmienia?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 listopada 2021

Dobrowolne ubezpieczenia w ZUS 2022

Objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami może mieć miejsce tylko na podstawie zgłoszenia. Formalnie odbywa się ono na dokumencie ZUS ZUA. To oznacza, że nie będzie już w tym obszarze tzw. wniosku dorozumianego, czyli takiego, w którym składki za dany miesiąc są rozliczane i opłacane w ustawowym terminie. 

Nowe zasady logowania do PUE ZUSNowe zasady logowania do PUE ZUSMichał Górecki

Kiedy ustaną dobrowolne ubezpieczenia w ZUS

Kluczowym momentem dla ubezpieczeń dobrowolnych będzie (tak jak obecnie) ustanie tytułu podlegania tym ubezpieczeniom. Dzieje się tak np. w momencie zatrudnienia na etacie w przypadku ubezpieczeń emerytalnego i rentowego lub z rozwiązaniem terminowej umowy zlecenia (ubezpieczenie chorobowe). Inną sytuacją jest oficjalne wyrejestrowanie, które może nastąpić jedynie na dokumencie ZUS ZWUA.

Nieterminowe opłacanie składek – bez konsekwencji

Jak informuje ZUS od nowego roku nieterminowe opłacenie składek na dobrowolne ubezpieczenia nie będzie już przyczyną ich ustawania. Zmianę tę trzeba stosować już od grudnia 2021 r. Dobrowolne ubezpieczenia nie ustaną jeśli składka za grudzień 2021 r., której termin płatności przypada w styczniu 2022 r., będzie opłacona po terminie albo nie będzie opłacona”.

Zatem, jeśli ubezpieczony, po 1 grudnia 2021 r. będzie chciał zrezygnować z ubezpieczeń dobrowolnych, musi dokonać określonych formalności. W tym przypadku mówimy o wyrejestrowaniu się na dokumencie ZUS ZWUA. To oznacza, że do rezygnacji nie wystarczy jedynie brak płatności składek za grudzień. 

Po zgłoszeniu trzeba opłacać składki

Od czasu objęcia dobrowolnymi ubezpieczeniami, aż do dnia ich ustania ubezpieczony będzie musiał rozliczać i opłacać składki. I to za każdy miesiąc. Jeśli nie będzie chciał już ich opłacać, musi się wyrejestrować. Innej drogi nie będzie! 

Prawo do świadczeń w przypadku zaległości w składkach

Nowe przepisy, które wchodzą w życie 01.01.2022 roku, zdecydowanie zmieniają „reguły gry”. Zaległość w składkach na ubezpieczenie społecznie nie spowoduje ustania ubezpieczenia chorobowego o charakterze dobrowolnym. Może mieć jednak wpływ na… prawo do świadczeń z takiego ubezpieczenia.  Jeśli zaległość ta przekroczy kwotę 1% minimalnego wynagrodzenia, to prawo do świadczeń nie będzie przysługiwało do czasu spłaty całości zadłużenia. Prawo do świadczenia przedawni się jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania prawa do świadczenia” – czytamy w informacji ZUS. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!