fb

Tarcza antyinflacyjna. Rząd ogłosił szczegóły

Długo oczekiwane szczegóły tzw. tarczy antyinflacyjnej, która ma złagodzić skutki wszechobecnej drożyzny, zostały nareszcie zaprezentowane przez rząd. Szczegóły osłonowej akcji przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

Tarcza antyinflacyjna. Rząd ogłosił szczegóły
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 listopada 2021

Tarcza antyinflacyjna wg Morawieckiego

Głównym celem tarczy antyinflacyjnej jest złagodzenie wzrostu cen, który mocno uprzykrza życie konsumentom. Jak tłumaczy premier, chodzi o to, aby „Polacy mogli łatwiej przejść przez okres najbliższych miesięcy, może nawet kwartałów” – wyjaśnił. Rząd nie wyklucza, że zaprezentowane w czwartek 25.11 rozwiązania są wstępem do kolejnych działań w przyszłości, jeśli oczywiście w ocenie Rady Ministrów zajdzie taka potrzeba.

Ile kosztuje tarcza antyinflacyjna

Przy okazji prezentacji tarczy antyinflacyjnej premier Mateusz Morawiecki przedstawił kalkulacje związane z kosztami tego typu działań. Wszystkie razem wzięte mają kosztować około 10 miliardów złotych. 

Drożyzna szybko nie ustąpi. Fatalne wieści z polskich firmDrożyzna szybko nie ustąpi. Fatalne wieści z polskich firmMichał Górecki

Czym jest dodatek osłonowy?

W ocenie rządu z proponowanego dodatku osłonowego skorzystać może nawet 5,2 mln gospodarstw domowych w Polsce. Jest on wprowadzany m.in. po to, by złagodzić skutki coraz wyższych rachunków za energię elektryczną oraz cen żywności.  W ten sposób zrekompensujemy koszty VAT energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych: pieczywa, wędlin, mleka i produktów mlecznych (w tym serów i masła), mięsa i jaj – w formie dodatku, ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc.” - informuje rząd.

Wsparcie będzie udzielane na podstawie kryterium dochodowego gospodarstw domowych. Dopłata wyniesie 400 zł w skali roku dla jednoosobowych gospodarstw domowych. Rodziny 2-3 -osobowe otrzymają 600 złotych, 4-5 -osobowe – 850 złotych, a sześcioosobowe (i większe) 1150 złotych na rok. Rząd szacuje, że z tego wsparcia będzie mogło skorzystać w przybliżeniu 5,2 mln gospodarstw. Wpłata pieniędzy ma odbywać się z podziałem na dwie raty w 2022 roku. 

Tańszy prąd. Co rząd planuje z akcyzą na energie elektryczną?

Premier zapowiada „solidarne i sprawiedliwe” złagodzenie efektu wzrostu cen prądu, który jest w ocenie rządu spowodowany kryzysem gazowym oraz wzrostem cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. 

Z akcyzy zwolnione zostaną gospodarstwa domowe. To oznacza spadek z 5 zł za MWh do 0 zł. Dla pozostałych odbiorców (np. firm) akcyza zostanie ograniczona do minimalnej wartości w Unii Europejskiej. 

Niższy VAT na prąd

Rząd planuje także obniżenie stawek dla odbiorców energii. W tym wypadku uruchomione zostaną narzędzia podatkowe. VAT na energię elektryczną spadnie z obecnych 23 procent do 5 procent na trzy miesiące. 

Tarcza antyinflacyjna a ceny paliw

Od 20 grudnia 2021 roku do 20 maja 2022 roku będzie obowiązywała obniżona wysokość akcyzy na paliwa do najniższego poziomu, jaki dopuszcza prawo UE. Co więcej, od Nowego Roku do 31 maja 2022 paliwa będą zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Rząd zapowiada także obniżkę podatku od towarów i usług na gaz ziemny z obecnych 23 procent do 8 proc. Pomniejszona stawka będzie obowiązywała do marca 2022 roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!