Rząd się pospieszył? Paliwo może stanieć bez tarczy antyinflacyjnej?

Około 75 dolarów trzeba było zapłacić za baryłkę ropy naftowej brent w poniedziałek popołudniu. To oznacza, że była tańsza o około 8 dolarów niż niecały tydzień temu. Po piątkowych spadkach ekonomiści korygują prognozy dla tego surowca.

Rząd się pospieszył? Paliwo może stanieć bez tarczy antyinflacyjnej?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 listopada 2021

Black Friday na rynku ropy

W miniony piątek, kiedy świat świętował dzień wyprzedaży zwany czarnym piątkiem, nie byle jaka wyprzedaż miała miejsce na rynku surowców, w tym także ropy naftowej brent. Kiedy w pewnym momencie, na giełdzie w Londynie spadki sięgały 10 USD na dobę, szybko okrzyknięto tę sytuację jedną z największych przecen na rynku ropy w… historii notowań! Co takiego stało się na rynkach? 

Analitycy raczej bezbłędnie wskazują na nowy wariant koronawirusa określony mianem „Omikron”, który ma pochodzić z południowej części Afryki. Krótko mówiąc, napędził inwestorom stracha, a Ci uciekli w wyprzedaż.

Tarcza antyinflacyjna. Rząd ogłosił szczegółyTarcza antyinflacyjna. Rząd ogłosił szczegółyAnna Malinowska


Czy paliwo stanieje?

Jeśli ktoś liczył na to, że ceny na pylonach przy stacjach benzynowych natychmiast dostaną rykoszetem od światowych rynków, jest w błędzie. Niestety, tak łatwo to nie działa. Jeśli jednak okazałoby się, że nowa niepewność na światowych rynkach nakreśli trend spadkowy po stronie ropy, pożegnanie z „szóstką” z przodu na cennikach paliw może nadejść szybciej, niż się tego spodziewamy. 

W połączeniu z szykowaną tarczą antyinflacyjną spadek cen może być odczuwalny, ale… i tak niespektakularny. Warunkiem jest jednak wyhamowanie osłabiania się złotego. Jeśli to się nie uda, zarówno tarcza antyinflacyjna jak i efekt rynkowy będą „parą w gwizdek”. Pamiętajmy – kondycja naszej waluty ma bardzo ważne przełożenie na ceny paliw.

Kiedy stanieje paliwo?

Powiedzmy inaczej: Najbardziej realny scenariusz, jaki można dziś nakreślić na bazie danych, zakłada, że ceny paliw z „piątką” na pierwszej pozycji, mogą pojawić się w miarę szybko i zatrzymać na tym poziomie na dłuższy czas. Takie prognozy można było przeczytać w poniedziałkowej prasie oraz wśród opinii ekonomistów.

Oczywiście może się okazać, że rozwój pandemii spowoduje mocniejsze tąpnięcie na rynku ropy, tak jak pamiętnej wiosny 2020 roku, kiedy ceny paliw mocno spadły. Z drugiej jednak strony oznaczałoby to jeszcze większe perturbacje na rynkach i absolutnie nic dobrego dla naszej gospodarki. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!