Badanie Orange: 25% najuboższych gospodarstw bez internetu

Zmienia się istota wykluczenia cyfrowego w Polsce. Dziś jego źródłem są częściej postawy wobec technologii, umiejętności i wiedzy niż fizyczny brak dostępu do sieci – wynika z raportu opublikowanego przez Orange Polska. 

Badanie Orange: 25% najuboższych gospodarstw bez internetu
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 listopada 2021

Skala wykluczenia cyfrowego w Polsce

Jak wynika z danych opublikowanych przez Orange Polska, w 2020 roku dostępu do internetu w swoim domu nie miało 25% najuboższych gospodarstw domowych. Firma telekomunikacyjna szacuje, że 40% osób starszych nie korzysta w ogóle z sieci. Innym zagłębiem cyfrowego wykluczenia są wsie, gdzie mieszka obecnie większość osób niekorzystających z dobrodziejstw internetu. 

Pandemia wzmocniła dysproporcje

Nie ulega wątpliwości, że specyfika pandemii sprawiła, iż wiele osób, które dotąd pozostawały offline, zaczęły korzystać z internetu. Z drugiej strony, różnice terytorialne w intensywności wykorzystania sieci uległy podwojeniu. 

Inna rzecz to umiejętności cyfrowe oraz kwestia motywacji do korzystania z globalnej sieci telekomunikacyjnej. Orange słusznie zauważa, że w dłuższej perspektywie, nierówności związane z korzystaniem z internetu i rozwiązań cyfrowych rzutują na różnicowanie się szans życiowych. Mowa tutaj zarówno o edukacji, pracy jak i zachowaniach konsumenckich. 

Kolejny pomysł na walkę z cyfrowym wykluczeniemKolejny pomysł na walkę z cyfrowym wykluczeniemMartyna Kowalska

Kto jest najbardziej narażony na wykluczenie cyfrowe?

Wśród grup, które najbardziej narażone są na wykluczenie społeczno-cyfrowe wymieniane są m.in. osoby starsze, osoby z niskim wykształceniem, mieszkańcy wsi, a także niepełnosprawni. Katalog ten uzupełniają także osoby w kryzysie bezdomności oraz dzieci. Wskazany przekrój jest ogromny, więc trudno się dziwić, że w przypadku każdej z tych grup, wykluczenie cyfrowe oznacza zupełnie coś innego. 

Świadomość wykluczenia społecznego

Zdanie „bez nowych technologii, trudno dziś w pełni uczestniczyć w społeczeństwie” brzmi jak truizm. Pod taką tezą według raportu podpisać się może ponad połowa badanych. 30% Polaków uważa wykluczenie cyfrowe za poważny problem społeczny. 40% wskazuje, że jest to efekt… świadomego wyboru (!). „Tym samym, wyrażamy poniekąd zgodę na postępującą izolację tych, którzy nie są w stanie samodzielnie dołączyć do cyfrowej wspólnoty” – komentuje ten wynik Orange w swoim materiale prasowym. 

Więcej na temat badania oraz pomysłów Orange na walkę z cyfrowym wykluczeniem można znaleźć pod tym linkiem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!