Badanie Orange: 25% najuboższych gospodarstw bez internetu
Zmienia się istota wykluczenia cyfrowego w Polsce. Dziś jego źródłem są częściej postawy wobec technologii, umiejętności i wiedzy niż fizyczny brak dostępu do sieci – wynika z raportu opublikowanego przez Orange Polska.

- Anna Malinowska
- /
- 19 listopada 2021
Skala wykluczenia cyfrowego w Polsce
Jak wynika z danych opublikowanych przez Orange Polska, w 2020 roku dostępu do internetu w swoim domu nie miało 25% najuboższych gospodarstw domowych. Firma telekomunikacyjna szacuje, że 40% osób starszych nie korzysta w ogóle z sieci. Innym zagłębiem cyfrowego wykluczenia są wsie, gdzie mieszka obecnie większość osób niekorzystających z dobrodziejstw internetu.
Pandemia wzmocniła dysproporcje
Nie ulega wątpliwości, że specyfika pandemii sprawiła, iż wiele osób, które dotąd pozostawały offline, zaczęły korzystać z internetu. Z drugiej strony, różnice terytorialne w intensywności wykorzystania sieci uległy podwojeniu.
Inna rzecz to umiejętności cyfrowe oraz kwestia motywacji do korzystania z globalnej sieci telekomunikacyjnej. Orange słusznie zauważa, że w dłuższej perspektywie, nierówności związane z korzystaniem z internetu i rozwiązań cyfrowych rzutują na różnicowanie się szans życiowych. Mowa tutaj zarówno o edukacji, pracy jak i zachowaniach konsumenckich.
Kolejny pomysł na walkę z cyfrowym wykluczeniemMartyna Kowalska
Kto jest najbardziej narażony na wykluczenie cyfrowe?
Wśród grup, które najbardziej narażone są na wykluczenie społeczno-cyfrowe wymieniane są m.in. osoby starsze, osoby z niskim wykształceniem, mieszkańcy wsi, a także niepełnosprawni. Katalog ten uzupełniają także osoby w kryzysie bezdomności oraz dzieci. Wskazany przekrój jest ogromny, więc trudno się dziwić, że w przypadku każdej z tych grup, wykluczenie cyfrowe oznacza zupełnie coś innego.
Świadomość wykluczenia społecznego
Zdanie „bez nowych technologii, trudno dziś w pełni uczestniczyć w społeczeństwie” brzmi jak truizm. Pod taką tezą według raportu podpisać się może ponad połowa badanych. 30% Polaków uważa wykluczenie cyfrowe za poważny problem społeczny. 40% wskazuje, że jest to efekt… świadomego wyboru (!). „Tym samym, wyrażamy poniekąd zgodę na postępującą izolację tych, którzy nie są w stanie samodzielnie dołączyć do cyfrowej wspólnoty” – komentuje ten wynik Orange w swoim materiale prasowym.
Więcej na temat badania oraz pomysłów Orange na walkę z cyfrowym wykluczeniem można znaleźć pod tym linkiem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.