Rząd szuka oszczędności na budowie dróg. Wiadomo jak zaoszczędzić 400 mln złotych

Nawet 400 mln złotych można zaoszczędzić przy inwestycjach związanych z budową dróg. Rząd chce wykorzystać tzw. destrukt asfaltowy, który do tej porty traktowany był jako odpad. W tej sprawie powstało już rozporządzenie, które opublikowano już w Dzienniku Ustaw.

Rząd szuka oszczędności na budowie dróg. Wiadomo jak zaoszczędzić 400 mln złotych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 listopada 2021

Kiedy odpady mogą być wykorzystane przy budowie dróg?

Oczywiście nie wszystkie odpady powstałe przy budowie dróg mogą być ponownie wykorzystane. Dlatego nowe rozporządzenie, o którym informuje resort klimatu, dokładnie określa warunki, których spełnienie dopuszcza tzw. destrukt asfaltowy do ponownego użycia w innej lokalizacji. Ma to na celu ułatwienie jego stosowania w budownictwie drogowym tak, aby nie było wątpliwości, co do jego jakości oraz prawidłowego i bezpiecznego wykorzystania”– tłumaczy resort klimatu.

Ułatwienia dla firm budowlanych

Podmioty, które gospodarują tego typu destruktem, nie będą musiały spełniać wymagań, jakie wynikają z ustawy o odpadach. Nie będzie konieczne uzyskiwanie decyzji administracyjnych potrzebnych w przypadku przetwarzania czy ewidencji odpadów. W tym przypadku nie będą miału zastosowania także karty przetwarzania odpadów. 

Szlaban dla odpadów. Koniec z nielegalnym importem śmieci?Szlaban dla odpadów. Koniec z nielegalnym importem śmieci?Mikołaj Frączak


Recykling w drogownictwie?

W tym przypadku konieczne są odpowiednie kryteria, które sprawią, że destrukt asfaltowy spełni wymogi budownictwa drogowego, jego wykorzystanie nie będzie niekorzystne dla środowiska i ludzkiego zdrowia. 

Umiejętne, ponowne wykorzystanie destruktu asfaltowego ograniczy eksploatację złóż surowców naturalnych oraz pozwoli na zastąpienie kruszyw. Niewątpliwie wpłynie także z korzyścią na środowisko naturalne. Nie będzie również konieczności gromadzenia destruktu na hałdach. Takie rozwiązanie wpisuje się również w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym” – wyjaśnia ministerstwo klimatu. 

Z treścią rozporządzenia można zapoznać się tutaj (Dz.U. z 2021 r. poz 2067).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!