fb

Rząd szuka oszczędności na budowie dróg. Wiadomo jak zaoszczędzić 400 mln złotych

Nawet 400 mln złotych można zaoszczędzić przy inwestycjach związanych z budową dróg. Rząd chce wykorzystać tzw. destrukt asfaltowy, który do tej porty traktowany był jako odpad. W tej sprawie powstało już rozporządzenie, które opublikowano już w Dzienniku Ustaw.

Rząd szuka oszczędności na budowie dróg. Wiadomo jak zaoszczędzić 400 mln złotych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 listopada 2021

Kiedy odpady mogą być wykorzystane przy budowie dróg?

Oczywiście nie wszystkie odpady powstałe przy budowie dróg mogą być ponownie wykorzystane. Dlatego nowe rozporządzenie, o którym informuje resort klimatu, dokładnie określa warunki, których spełnienie dopuszcza tzw. destrukt asfaltowy do ponownego użycia w innej lokalizacji. Ma to na celu ułatwienie jego stosowania w budownictwie drogowym tak, aby nie było wątpliwości, co do jego jakości oraz prawidłowego i bezpiecznego wykorzystania”– tłumaczy resort klimatu.

Ułatwienia dla firm budowlanych

Podmioty, które gospodarują tego typu destruktem, nie będą musiały spełniać wymagań, jakie wynikają z ustawy o odpadach. Nie będzie konieczne uzyskiwanie decyzji administracyjnych potrzebnych w przypadku przetwarzania czy ewidencji odpadów. W tym przypadku nie będą miału zastosowania także karty przetwarzania odpadów. 

Szlaban dla odpadów. Koniec z nielegalnym importem śmieci?Szlaban dla odpadów. Koniec z nielegalnym importem śmieci?Mikołaj Frączak


Recykling w drogownictwie?

W tym przypadku konieczne są odpowiednie kryteria, które sprawią, że destrukt asfaltowy spełni wymogi budownictwa drogowego, jego wykorzystanie nie będzie niekorzystne dla środowiska i ludzkiego zdrowia. 

Umiejętne, ponowne wykorzystanie destruktu asfaltowego ograniczy eksploatację złóż surowców naturalnych oraz pozwoli na zastąpienie kruszyw. Niewątpliwie wpłynie także z korzyścią na środowisko naturalne. Nie będzie również konieczności gromadzenia destruktu na hałdach. Takie rozwiązanie wpisuje się również w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym” – wyjaśnia ministerstwo klimatu. 

Z treścią rozporządzenia można zapoznać się tutaj (Dz.U. z 2021 r. poz 2067).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....
Jak zorganizować dobre szkolenie online?
firma

Jak zorganizować dobre szkolenie online?

Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!