Jak zgłosić sprzedaż lub zakup samochodu przez internet?

To jedna z najpopularniejszych elektronicznych usług w polskiej administracji. Z możliwości elektronicznego zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu do tej pory skorzystało już 1,5 mln Polaków. Dzięki tej usłudze, bez wychodzenia z domu można dopełnić ważne formalności. Ich brak wiąże się z wysokimi karami!

Jak zgłosić sprzedaż lub zakup samochodu przez internet?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 listopada 2021

Zgłoszenie nabycia lub zbycia samochodu

Pod tym względem prawo jest nadzwyczaj surowe. Według obecnych przepisów, każdy kierowca na taką czynność ma 60 dni. Jeśli nie zdąży, kara za niedopełnienie obowiązku może wynieść od 200 do nawet 1000 złotych. Na szczęście, nikt obecnie nie musi stać w długich kolejkach. Wystarczy kilka minut w sieci i sprawę możemy uznać za załatwioną.

Taka możliwość w polskiej sieci istnieje od połowy stycznia 2020 roku, czyli została utworzona tuż przed wybuchem pandemii. Od tego czasu z takiej e-usługi skorzystało dotąd 1,5 mln osób. Jedynym warunkiem jest posiadanie profilu zaufanego. To wszystko!

Łatwiej o mandat. Przybędzie odcinkowych pomiarów prędkościŁatwiej o mandat. Przybędzie odcinkowych pomiarów prędkościMikołaj Frączak


Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu?

Aby pomyślnie dopełnić formalności, powinniśmy posiadać takie informacje jak: marka, typ, model pojazdu, wraz z numerem VIN oraz dotychczasowym numerem rejestracyjnym.

Warto mieć przy sobie także dane nabywcy lub zbywcy pojazdu. Powinny znajdować się na umowie kupna-sprzedaży. Samą umowę, fakturę lub umowę darowizny powinniśmy zeskanować lub zrobić dokumentowi czytelne zdjęcie. 

Zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu w internecie

Najprościej jest skorzystać z tego linku, który kieruje do oficjalnej strony usługi, prowadzonej w ramach rządowego portalu gov.pl. 

Po zalogowaniu profilem zaufanym, należy wybrać sekcję Usługi dla obywatela, a następnie kliknąć kategorię „Kierowcy i pojazdy”. W kolejnym kroku wybieramy „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online)”.

Następnie wskazujemy jakiego rodzaju zgłoszenia dokonamy – zbycia, czy nabycia. Po przekierowaniu do usługi klikamy „wyślij zgłoszenie” oraz we wskazanych polach wpisujemy dane pojazdu, oraz załączamy skan lub zdjęcie dokumentu transakcji. 

Warto dokładnie sprawdzić wprowadzone dane oraz odpowiednio zaadresować formularz. Musi on przecież trafić do właściwego wydziału komunikacji w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, w którym pojazd jest zarejestrowany. W przypadku Warszawy są to także urzędy dzielnicy. Po sprawdzeniu wszystkich danych wysyłamy cyfrowe zgłoszenie. Na skrzynkę Mój GOV otrzymamy urzędowe poświadczenie przedłożenia, które w razie nieporozumień, będzie dowodem wypełniania przez nas obowiązku zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!