Odrabianie lekcji w internecie. Pomoże portal w rządowej domenie
Minęły czasy wertowana encyklopedii i przesiadywania w bibliotekach. Dziś w wielu przypadkach uczniom i studentom pomaga internet. Problem tkwi jednak w znalezieniu wiarygodnych źródeł informacji. Dlatego ciekawą inicjatywą wydaje się powstający właśnie portal „Kronika”, czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury.

- Martyna Kowalska
- /
- 24 listopada 2021
Czym jest portal „Kronika”?
Portal „Kronika” jest projektem, który ma zawierać w cyfrowej wersji dziedzictwo polskiej kultury i nauki. Sama nazwa portalu prezentowana również jako „Kronik@” to akronim od pełnej nazwy projektu „Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury”. Według zapowiedzi przedstawicieli KPRM mają się tam znaleźć liczne archiwalia, książki, obrazy oraz rzeźby.
Cyfrowe repozytorium nauki i kultury
Osoby urodzone w latach 80-tych (i wcześniej) doskonale pamiętają, jak w ich szkolnych czasach powstawały wypracowania, referaty, prezentacje, a także prace zaliczeniowe na studiach. Często przygotowanie pracy domowej lub zaliczeniowej wiązało się z pracą nad książką – w domu lub w czytelni. Dziś wszystko wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Nauczyciele zwracają jednak uwagę, że wiele źródeł dostępnych w sieci z rzetelną wiedzą i faktami często ma niewiele wspólnego. Choćby z tego powodu firmowane przez Państwo cyfrowe repozytorium wydaje się być dobrym pomysłem.
Jak zapowiada KPRM projekt polega na zebraniu w jednym miejscu tego wszystkiego, co już jest zgromadzone w internecie, jednak w różnych lokalizacjach. „Do niedawna, chcąc zebrać w jednym miejscu informacje o ulubionym pisarzu czy malarzu, każdy z nas musiał się przedzierać przez gęstwinę serwisów internetowych, linków i adresów. To już przeszłość!” - obiecuje departament odpowiedzialny za cyfryzację w KPRM.
Gry online lekiem na zachowanie zdrowia podczas pandemii? WHO jest na TAKMonika Świetlińska
Jak będzie działała „Kronika”?
Docelowo, portal kronika ma znajdować się pod rządową domeną, pod adresem www.kronika.gov.pl. Już teraz wchodząc pod podany link, można przeczytać sporo informacji o ambitnych założeniach projektu. Według zapowiedzi, „KRONIK@ to portal wymiany danych i doświadczeń. Zastosowano w nim rozwiązania indeksowania zasobów dla indywidualnych projektów badawczych. Wpłynie to na zwiększenie innowacyjności i kreatywności w badaniach naukowych, a także wzrost wykorzystania tych zasobów do celów komercyjnych” – czytamy w komunikacie.
Portal ma również posiadać liczne zabezpieczenia, a sam projekt ma zoptymalizować koszty związane z kolejnymi inwestycjami w różnego rodzaju platformy ze zdigitalizowanymi zasobami nauki oraz kultury.
Kto finansuje portal „Kronika”?
Projekt „KRONIK@” jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014-2020.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.