Magazyny energii to przyszłość. Są już przepisy, które wspierają nową technologię

Tzw. ustawa licznikowa otworzyła polską gospodarkę i prawo na integrację energetyki rozproszonej oraz rozwój technologii magazynowania energii. W Dzienniku Ustaw już ogłoszono rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z przepisami wykonawczymi w tym obszarze. Eksperci nie mają wątpliwości. Magazyny energii to przyszłość. 

Magazyny energii to przyszłość. Są już przepisy, które wspierają nową technologię
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 listopada 2021

Czym są magazyny energii? 

Najprościej rzecz ujmując magazyny energii to urządzenia służące do gromadzenia energii elektrycznej. Można je porównać do gigantycznych power banków, które gromadzą prąd i mogą go oddać wtedy, kiedy jest szczególnie potrzebny. 

Korzyści ze stosowania magazynów energii

Gdzie w tym korzyść? Wyobraźmy sobie, że magazyn energii podłączony jest do elektrowni wiatrowej, która zgodnie z zasadą swojego działania produkuje prąd jedynie wtedy kiedy są sprzyjające warunki atmosferyczne. Kiedy ich nie ma, zapas energii może być wykorzystany z magazynu. Albo inny przykład. W wielu krajach w nocy prąd jest tańszy niż w ciągu dnia. W takim wypadku zakumulowana energia w nocy, w ciągu dnia może być wykorzystywana z magazynu, ograniczając koszty. 

Magazyny energii przydają się wreszcie wszędzie tam, gdzie nie można pozwolić sobie na przerwy w dostawach energii, lub w fabrykach, w których ponowny rozruch maszyn po awarii sieci to poważne logistycznie i kosztowne rozwiązanie. Magazyn energii rozwiązuje problem w skali makro, tak samo jak power bank robi to w skali mikro.

Elektromobilność i paliwa alternatywne – będą nowe przepisyElektromobilność i paliwa alternatywne – będą nowe przepisyAnna Malinowska


Magazyny energii a prawo

Jak wyjaśnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa — „Nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m.in. całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z połowy opłaty za przyłączenie magazynu do sieci, uwzględnia magazynowanie energii w systemach: wsparcia OZE, wysokosprawnej kogeneracji i efektywności energetycznej. Zwalnia również z opłat: przejściowej, mocowej oraz kogeneracyjnej”.

Obowiązek rejestracji magazynów energii

W obecnym stanie prawnym właściciel magazynu energii nie musi go wpisywać do jakiegokolwiek rejestru. Prawo traktuje je dokładnie tak samo jak jednostki wytwórcze. Teraz jednak następuje pewna zmiana. Ustawa licznikowa wprowadza obowiązek elektronicznej rejestracji każdego magazynu energii, który przekracza 50 kW. Nie jest to jednak sztuka dla sztuki i kolejny biurokratyczny wymysł. Takie rozwiązanie pozwoli na monitorowanie rozwoju technologii magazynowania energii w naszym kraju. 

Wydane przez resort klimatu Rozporządzenie w sprawie rejestru magazynów energii (Dz.U. z 2021 poz. 2010) wskazuje, jak ma wyglądać wzór takiego rejestru oraz jakie informacje muszą być przekazywane przez właściciela takiego urządzenia. 

W ocenie minister Anny Moskwy, to istotny element rozwoju systemu elektroenergetycznego, który opiera się na rozwoju energii z OZE. „Rejestr magazynów energii elektrycznej będzie publiczny i prowadzony przez operatorów systemu elektroenergetycznego, na obszarze których jest położony magazyn” – podkreśla minister. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!