Rząd chce powołać Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Mamy już CBA, CBŚP, teraz warto przyzwyczaić się do kolejnego skrótu CBZC. Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy, która powołuje do życia Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Czym ma być ta jednostka oraz jak ma wyglądać jej organizacja? Sprawdziliśmy.

Rząd chce powołać Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 listopada 2021

Czym jest CBZC?

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) ma zostać powołane w ramach nowelizacji ustawy o Policji, a także niektórych innych ustaw. Nowe rozwiązania przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w porozumieniu z Komendą Główną Policji. 

Jak podkreśliło MSWiA w komunikacie „obowiązkiem państwa i rządu jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa w sieci. Kluczowym elementem działań w tym właśnie kierunku jest powstanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości”. W praktyce ma być to jednolita w skali całego kraju policyjna jednostka, której główna siedziba będzie mieściła się w Warszawie. 

Do zadań, przed jakimi staną funkcjonariusze CBZC zaliczane są m.in.: walka z pedofilami, szukającymi swoich ofiar w sieci, zwalczanie przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości, a także walka z oszustwami w sieci.

Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy?Michał Górecki

Za co będzie odpowiadało CBZC?

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma być odpowiedzialne za realizację zadań związanych z rozpoznawaniem, zapobieganiem, ale także aktywnym zwalczaniem przestępczych działań dokonywanych w sieci. Aby było to skuteczne, konieczne jest także wykrywanie oraz ściganie osób zajmujących się takim nielegalnym procederem. CBZC ma w tym obszarze wspierać pozostałe jednostki policji. 

Kto stanie na czele CBZC?

Oczywiście jest za wcześnie, by mówić o konkretnych wskazaniach personalnych. Organizacyjnie jednak, Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości będzie kierował komendant CBZC. Będzie on podlegał komendantowi głównemu policji. Będzie go powoływał i odwoływał, spośród oficerów Policji, minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek komendanta głównego Policji. Komendant CBZC otrzyma również pełne kompetencje kadrowo-szkoleniowe w stosunku do policjantów CBZC” – informuje resort spraw wewnętrznych. 

Ile osób znajdzie pracę w Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości?

Oficjalnie mówi się obecnie o zwiększeniu stanu etatowego policji o 1,8 tys. etatów. W przypadku naboru do tej służby, szczególna uwaga będzie zwracana na wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki oraz nowoczesnych technologii. Istotna będzie także znajomość języka obcego. 

Ile będą zarabiać funkcjonariusze CBZC?

Przepisy określają m.in. wynagrodzenia, na jakie mogą liczyć funkcjonariusze CBZC. Miesięczna wysokość świadczenia będzie nie niższa niż 70 proc. i nie wyższa niż 130 proc. przeciętnego uposażenia policjantów” – informuje MSWiA. Projektowane przepisy zakładają m.in. możliwość prowadzenia działań operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych oraz administracyjno-porządkowych, jakie wynikają z obowiązującej Ustawy o Policji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Policja

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!