Jak skorzystać z e-wizyty w ZUS? Rośnie popularność zdalnego kontaktu z Zakładem

Przeszło 116 tysięcy osób skorzystało już z e-wizyt w ZUS, informuje Zakład w pierwszą rocznicę uruchomienia usługi. Wygląda na to, że rozwiązanie przygotowane z myślą o pandemicznych zagrożeniach stało się popularnym kanałem komunikacji z pracownikami tej instytucji. 

Jak skorzystać z e-wizyty w ZUS? Rośnie popularność zdalnego kontaktu z Zakładem
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 listopada 2021

Popularność e-wizyty w ZUS

Pierwsze zdalne połączenie klienta z pracownikiem ZUS miało miejsce w październiku 2020 roku. W rzeczywistości e-wizyta to wideorozmowa z urzędnikiem. Aby ją przeprowadzić, potrzebna jest jedynie łączność z internetem oraz urządzenie posiadające wbudowaną kamerę i mikrofon. Może być to więc laptop, smartfon lub tablet. 

W ciągu roku od włączenia kanału komunikacji na linii klient-ZUS, skorzystało z niego już przeszło 116 tysięcy osób. Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych każdego dnia rezerwacji telerozmowy z pracownikiem Zakładu dokonuje kilkaset osób. Liczby te cały czas rosną. 

Emerytura od listonosza? Ludzie rezygnują z tego rozwiązaniaEmerytura od listonosza? Ludzie rezygnują z tego rozwiązaniaMartyna Kowalska

Co można załatwić przez e-wizytę w ZUS?

Ze statystyk opublikowanych przez ZUS wynika, że najwięcej osób korzysta z tej formy kontaktu w Gdańsku, Warszawie oraz Poznaniu. Najpopularniejszym tematem zdalnych spotkań są obecnie emerytury, renty, zasiłki, a także zagadnienia związane z obowiązkami ubezpieczeniowymi leżącymi po stronie pracodawców. 

Przy okazji e-wizyty w ZUS istnieje także możliwość autoryzacji profilu założonego na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). 

Jak zarezerwować e-wizytę w ZUS?

E-wizytę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można zarezerwować za pośrednictwem strony internetowej www.zus.pl/e-wizyta. Od lutego 2021 roku istnieje możliwość odbycia wideorozmowy z ZUS, która jest prowadzona w polskim języku migowym (PJM). Dotyczyć ona może tematów związanych z zasiłkami, emeryturami oraz rentami. 

Co więcej, zdalne spotkanie z pracownikiem ZUS mogą odbyć również osoby niedowidzące. Zakład zastosował na stronie e-wizyt specjalny układ treści, kolorystykę i kontrast zgodny ze standardem dostępności WCAG. 

Rozmowę w ramach e-wizyty można odbyć w dni robocze, tj od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 14:00. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!